F-35
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

To je jedan od najnaprednijih borbenih aviona na planeti.

Piloti su govorili o tome kako je kontrolisati takve zveri tokom vebinara koji je organizovao Lokid Martin, a Biznis insajder prenosi da F-35 dostiže brzinu od 1,6 macha, odnosno skoro 2.000 kilometara na sat.

Piloti su okršaje, odnosno sukobe jedan na jedan u ovim naprednim avionima pete generacije, opisali kao naporan trening svih mišićnih grupa u telu, nakon čega su bili potpuno iscrpljeni. Naime, na njih deluje gravitaciona sila od 9 g, dok, na primer, prosečni voz smrti u zabavnom parku deluje na osobu sa 3 ili 4 g.

"Ili da pojednostavim, rekla je test pilot Monessa 'Sirena' Balzhiser, ako imate 50 kilograma, sila od 1g deluje na vas takvom silom. A sada zamislite 9 g, a koliko je posebnih preparata potrebno da se izdrži", kaže ona.

Posle misije, dodaje, piloti izgledaju kao da imaju sto godina.

Toni Vilson je objasnio koliko daleko F-35 zapravo može da leti, što zavisi od različitih količina goriva u novim modelima.

Tako F-35A drži skoro 9 tona goriva, F-35B 5,8 tona, a F-35C preko devet tona.

"Tokom misije, avion u proseku ne putuje više od 500 do 700 nautičkih milja do cilja, a kada se misija završi, isto toliko putuje nazad", rekao je Vilson.

F-35 su obično korišćeni na početku ruske invazije na Ukrajinu, kada su ih SAD poslale na granicu NATO-a da patroliraju i traže ruske rakete koje bi mogle da ugroze putničke avione. Skoro 20 zemalja sveta kupuje ove borbene avione.

Zbog svoje napredne opreme, naoružanja i sposobnosti, F-35 se često naziva vazdušnim kvoterbekom, posebno zbog količine informacija na bojnom polju u realnom vremenu koje može da prikupi i distribuira ostatku flote.

U najmoćnijoj borbenoj varijanti, koja se zove 'zverski' F-35, na krilima nose četiri laserski navođene bombe GBU-12, ukupne težine 9 tona, i još dve u trupu i jednu AIM- 9 raketa vazduh-vazduh.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading