Zašto cela svetska politička scena širom otvorenih očiju gleda šta će se danas popodne dogoditi u Kini
Američki državni sekretar Entoni Blinken sastao se sa najvišim kineskim diplomatom u ponedeljak, poslednjeg dana posete Pekingu koja je imala za cilj stabilizaciju odnosa, a sve su oči uprte u to da li će izaslanik iz Vašingtona tokom dana sresti kineskog lidera Si Đinpinga, što bi mogao biti ključni korak u popravljanju narušenih veza.
Tenzije između svetskih sila porasle su u poslednjem periodu, a postoji širok međunarodni interes da li će Blinkenova poseta uspeti da obezbedi smirivanje između dve najveće svetske ekonomije.
Volja očigledno postoji – svet danas gleda prvu posetu državnog sekretara SAD-a Kini u poslednjih pet godina - s izraženim ciljem ispravljanja njihovog odnosa, koji je duboko narušen nizom pitanja, od bliskih veza Pekinga s Moskvom do američkih napora da ograniče prodaju naprednih tehnologija Kini.
Međutim, otprilike tročasovni sastanak između Blinkena i kineskog glavnog savetnika za spoljne poslove Vang Ija naglasio je duboke izazove u prevazilaženju nepoverenja i trenja koja karakterišu odnos.
Ponavljajući ranije iznete stavove Pekinga, Vang je krivicu za pad odnosa dve strane pripisao "pogrešnom shvatanju" Vašingtona o Kini kao "korenu" tog problema i zahtevao da SAD prestane "da suzbija" tehnološki razvoj Kine i od ove zemlje kreira "pretnju", stoji u izveštaju kineskog državnog emitera CCTV, a prenosi CNN.
"Moramo preokrenuti silaznu spiralu odnosa između Kine i SAD-a, promovisati povratak na zdrav i stabilan put i zajednički pronaći pravi način za suživot Kine i Sjedinjenih Država u novoj eri", rekao je Vang, dodavši da je poseta Blinkena došla u "kritičnom trenutku u odnosima SAD-Kina, gde se treba izabrati između dijaloga ili konfrontacije, saradnje ili sukoba".
"SAD će nastaviti da koristi svoju diplomatiju da se zalaže za interese i vrednosti američkog naroda", rekao je Blinken prema izjavi, koja je opisala razgovore kao "otvorene i produktivne" i navela da su obuhvatali raspravu o potencijalnoj saradnji u vezi sa zajedničkim transnacionalnim izazovima.
Kina je nazvala nedeljne razgovore "otvorenim, dubokim i konstruktivnim" u svom izveštaju, navodeći da su se obe strane složile da "unapređuju dijalog, razmene i saradnju" te "održavaju visok nivo interakcija“.
'Želja za smanjenjem napetosti'
Poseta Blinkena široko se smatra ključnim testom za to koliko daleko ove dvije sile mogu ići u stabilizaciji svojih narušenih komunikacijskih linija koje su se raspale tokom protekle godine, posebno kada je reč o vojnim razmenama na visokom nivou - što je izazvalo zabrinutost da bi greška ili neka nesreća brzo mogla prerasti u sukob.
Da li će Blinken takođe imati sastanak s Si Đinpingom pre odlaska trenutno je pitanje koje izaziva mnogo svestke pažnje.
Prethodne posete najvišeg američkog diplomate često su uključivale susret s kineskim vrhovnim liderom, ali za sada nijedna strana još nije potvrdila hoće li se sastanak održati.
Blinkenov nedeljni sastanak s Ćinom, koji je trajao više od pet sati i završio se radnom večerom, rezultirao je napretkom "u nekoliko smerova", pri čemu su obe strane pokazale "želju za smanjenjem napetosti", izjavio je visoki američki zvaničnik.
Ipak, prema ocenama analitičara nisu jaki izgledi za značajniji napredak u vezi sa pitanjima sa kojima se suočavaju dve najveće svetske ekonomije.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)