NIKO NIJE DOŠAO U VRTIĆ PO BOLESNO DETE Nadležni je satima vozili po gradu, nijedna ustanova nije želela da primi devojčicu
Foto: Shutterstock

Vozač jednog zagrebačkog centra za socijalni rad, socijalna radnica, psiholog i devojčica od 6,5 godina s poremećajima iz spektra autizma i bez roditeljskog staranja doslovno satima lutali od ustanove do ustanove za brigu o deci ne bi li neko primio devojčicu: u proteklih pet dana 31 ustanova i svi timovi za udomljenje odbili su da je prime, pre svega jer su puni preko svake mere, a specijalizovana ustanova za smeštaj dece s autizmom u Hrvatskoj, čini se, više ne postoji.

U Domu za decu Zagreb uputili su ih u obližnji Centar za odgoj i obrazovanje "Slave Raškaj", koji se bavi pružanjem usluga korisnicima oštećenog sluha, te korisnicima s komunikacijskim poteškoćama iz spektra autizma, ali tamo nisu zatekli nikoga od vodstva i stručnih radnika koji bi mogli odobriti prijem deteta: osim toga, kako se saznaje, "Slava Raškaj" decu prima na smeštaj samo tokom radnih dana, ne i vikendom, pa to ne može biti trajnija solucija.

Stručni radnici s detetom uputili su se prema ustanovi na zagrebačkom Prekrižju, koja je pak specijaliziovana za brigu o osnovnoškolskoj i srednjoškolskoj populaciji učenika s teškoćama u razvoju - ne i o predškolcima, pišu hrvatski mediji.

Na putu do Prekrižja presreo ih je poziv da se ipak vrate u "Slavu Raškaj", te da će oni primiti devojčicu, a da će se za vikend, ako devojčica ostane tamo, smjenjivati njihovi stručni radnici kako bi brinuli o devojčici koja će tamo, čini se - biti jedino dete.

Podsetimo, psiholog s višedecenijskim iskustvom rada u centru za socijalni rad Valerija Kanđera objavila je pre oko sat vremena na Fejsbuku dramatičan apel: u njenoj kancelariji nalazi se devojčica od 6,5 godina s teškoćama u razvoju, bez roditeljskog staranja, koju nadležni centar nema gde da smesti jer su njen prijem odbile sve ustanove i svi timovi za udomljenje u državi!

- Devojčica 6 i po godina. Lice porculanski glatko, okrugle smeđe oči, umiljate mace, s najdužim trepavicama na svetu, kike omotane ružičastim gumicama i osmeh koji ne silazi s lica. Ministre, treba nam hitni, hitni smeštaj ove prekrasne devojčice! Tridesetijedna ustanova u Republici Hrvatskoj ne želi da je primi na smeštaj. Nijedan tim za udomljenje u Republici Hrvatskoj nije dao pozitivan odgovor o smeštaju. Direktorka jedine ustanove u Zagrebu koja je dužna da primi dete kroz smeštaj u kriznim situacijama, odbija da prihvati devojčicu. Najradosnijih očiju.

 

 

Kada smo je preuzeli iz dečjeg vrtića specijalizovanog za decu s razvojnim teškoćama, vaspitačica je plakala u nemoći, a moja koleginica i ja suze smo gurale nazad da se vrate tamo odakle su krenule. Ta meni je to već koznakoje izdvajanje, spašavanje! Trebalo bi biti spašavanje deteta iz nezdrave i disfunkcionalne porodici, a briga o dobrobiti deteta opet je samo floskula.

Naša prekrasnica ima autizam. I najlepši osmeh na svetu! Vaspitačica u vrtiću kaže da je najbolje dete s autizmom kojim se bave, neagresivna je, vedra, dostupna vođenju. I ima najnježniji pogled na svetu!

Evo, sada se nalazi u mojoj kancelariji Hrvatskog zavoda za socijalni rad. Koji je promenio ime, pa više nije Centar. Ali koji je centralizovao sve što se dalo centralizovati bez smisla i logike. To nam je dala reforma. I povećane koeficijente onima koji sede u središnjoj službi, a ne rade direktno s korisnicima. Evo, to je reformirano.

Ali nema smeštaja za devojčicu koja se upravo glasno smije u mojoj kancelariji, koju delim s još dva psihologa. Naša cura igra se svojim prstićima, razgleda okolo i glasno se smeje negde u svom svetu, u kom je sigurno lepše nego u našem - napisala je Kanđera.

Ustanove i udomiteljske porodice za decu pune su preko svake mere, na to upozoravaju mesecima, pa i godinama, a resorno Ministarstvo rada i socijalne pomoći - koje je, kako saznajemo, o svemu obavešteno još prošlu sredu - očigledno i dalje nema rešenje.

Majka devojčice je navodno u ustanovi zatvorenog tipa, otac na nepoznatoj adresi, a šira rodbina je poručila da ne može da brine o devojčici. Niko nije došao po nju u 12 sati u vrtić koji pohađa četiri sata na dan. Od tada je bila u prostorijama centra za socijalni rad.

Direktorka Doma za decu Zagreb: Nemamo stručnjake

- Imamo kapacitet za 61 dete, a trenutno ih imamo na smeštaju 76. Nemamo stručne kapacitete za prijem deteta s autizmom, posebno u situaciji ovakve prekapacitiranosti, kad se ionako suočavamo s ozbiljnim manjkom stručnjaka. Činjenica je da ustanova za manju decu s autizmom, koliko mi je poznato ne postoji. Posledica je to i tzv. transformacije ustanova, zbog čega je deo ustanova za decu s teškoćama prestao da pruža usluge smeštaja, a da nije pronađena alternativa - kaže Jasna Kelava Ćurković, direktorka Doma za decu Zagreb, koja na problem nemogućnosti smeštaja dece, ogroman pritisak iz cele države, pa čak i "liste čekanja" upozorava već jako dugo.

U toku je, kaže, priprema za otvaranje još jedne ustanove kapaciteta 25 dece na Jarunu, no to ne treba očekivati pre Nove godine: prostor treba urediti, te naći stručne radnike, medicinske sestre i predškolske odgajatelje kojih na tržištu - nema.

U Ministarstvu kojem je na čelu Marin Piletić, kako se sanaje, užarili su se telefoni tražeći smeštaj za dete.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading