PRAG OBUZELA RUSOFOBIJA! Češka vodi diplomatski rat
Zvanični Prag je potvrdio pisanja zapadnih medija o tome da je Češka pokrenula inicijativu da se ograniči kretanje ruskih diplomata unutar Šengen zone.
Prema pisanju „Fajnenšel tajmsa“, Prag je prošle nedelje, u okviru pregovora EU o 12. paketu antiruskih sankcija, predložio izdavanje viza i boravišnih dozvola ruskim diplomatama koje bi im omogućile da se kreću samo unutar teritorije zemlje domaćina, a ne po celoj teritoriji Šengena. Tako će ruskim diplomatama biti zatvoren put ka ostatku šengenske zone.
Češka je svoj predlog obrazložila tvrdnjom da se ruski obaveštajci navodno često kreću po teritoriji EU pod maskom diplomata. Pored toga, ističe se da će zaposleni u Ministarstvu spoljnih poslova Rusije ubuduće, kada putuju u EU, morati da koriste isključivo biometrijske pasoše, jer ih je „teže falsifikovati“.
Ruski ekspert Aleksej Zudin kaže da, najverovatnije, Prag na taj način pokušava da reši neke svoje probleme sa EU.
- Češke elite, kao i vladajući krugovi većine, ali ne svih evropskih država, ne stavljaju interese svojih zemalja u prvi plan, nego se potčinjavaju direktivama Brisela i SAD. Najverovatnije, Češka na taj način pokušava da ojača svoje pozicije u EU i istrguje kako bi izvukla neke manje privilegije - kazao je ruski politikolog Aleksej Zudin.
Drugim rečima, Češka trguje i traži od EU da zatvori oči pred nekim njenim „grehovima“ u zamenu za jačanje konfrontacije sa Rusijom, pojasnio je ekspert.
- Konkretno, poznato je da Češka ne poštuje u potpunosti standarde koje je Brisel uspostavio za prijem migranata i moguće da češko rukovodstvo u ovom slučaju pokušava da napravi određenu kompenzaciju. Ovakva utilitarna upotreba rusofobije tipična je i za niz drugih zemalja Istočne Evrope, pre svega za Baltičke zemlje i Poljsku, a već neko vreme aktivnu ulogu igra i moderna Češka - dodao je on.
Kremlj je predloge o ograničavanju kretanja ruskih diplomata u EU nazvao „još jednom antiruskom glupošću“.
Prag zahvatila rusofobija
Ovo nije prvi put da Prag vodi rusofobnu politiku. Štaviše, Češka je prva zemlja koja je zamrzla ruske nekretnine u inostranstvu, što je izazvalo oštru reakciju Moskve.
Na udaru se našlo rusko preduzeće „Roszagransobstvenost“ koje upravlja mnogim nekretninama u Češkoj koje su u vlasništvu Rusije. Unošenjem na nacionalnu sankcionu listu u novembru je zamrznuta sva imovina kojom to preduzeće upravlja u Češkoj.
Pomenuti objekti nepokretnosti uglavnom se nalaze u Pragu i Karlovim Varima, a Moskva ističe da je odluka o zamrzavanju ruske imovine potpuno nezakonita sa stanovišta međunarodnog prava. To znači da su svi objekti na teritoriji Češke koji su u vlasništvu Rusije, izuzev onih koji imaju diplomatski status, sada ugroženi.
Moskva je otvoreno poručila da će u slučaju formalizovanja tih neprijateljskih koraka biti analizirano šta Česi imaju u Rusiji i da će uslediti ruski odgovor.
Ruski eksperti objašnjavaju da Češka u svojim dokumentima označava one pretnje koje su važne za Sjedinjene Države, a ne za nju, pošto nema suverenitet u bezbednosnim pitanjima.
Nedostatak suvereniteta u pitanjima odbrane posledica je članstva Češke u NATO. Prag je i ranije delovao kao provokator, nudeći razne vrste antiruskih inicijativa, podseća Zudin. Međutim, predlog Češke o ograničavanju kretanja ruskih diplomata u EU možda neće biti ostvaren.
- I pored toga što je češko rukovodstvo u okvirima antiruskog mejnstrima i čak pokušava da trči ispred lokomotive, nije fakt da će njegovi predlozi biti u potpunosti usvojeni, pre svega zato što će odgovor biti simetričan. Interesi zemalja EU su različiti i ne pokušavaju sve zemlje da reše svoje unutrašnje probleme na račun antiruskih akcija i rusofobične retorike - rekao je Zudin.
I drugi ruski eksperti ocenjuju da je verovatnoća da će EU podržati inicijativu Češke mala, jer se evropske diplomate pribojavaju da bi Moskva mogla da odgovori istom merom, a niko ne želi da dobije zabranu kretanja na teritoriji Rusije.
Međutim, ne isključuje se mogućnost da bi Brisel mogao da ponudi Pragu pravljenje kompromisa, kao što je jačanje mera kontrole nad zaposlenima u ruskim ambasadama.
Češka vodi diplomatske ratove
Ruski eksperti napominju da još neke evropske zemlje, poput Poljske i Finske, igraju na kartu rusofobije. Za razliku od, recimo Poljske koja se zalaže za oštre mere u borbi protiv Moskve u vojnoj sferi, Češka je zadužena za pozive na diplomatska i ekonomska ograničenja.
Prema rečima ruskih stručnjaka, Češkom sada vladaju predstavnici političkih snaga koji imaju za cilj pogoršanje odnosa sa Moskvom, a u toj zemlji se promoviše antirusko raspoloženje. To je počelo mnogo pre ruske specijalne vojne operacije u Ukrajini, a posebno je došlo do izražaja 2020. godine, kada je eskalirao diplomatski sukob zbog rušenja u Pragu velikog spomenika oslobodiocu češke prestonice 1945. godine, maršalu Crvene armije Ivanu Konjevu.
Eksperti ističu da se češka politika drastično promenila nakon što je zemlja ušla u NATO 1999. godine, a negativan stav prema Moskvi za sada Česi ne planiraju da promene.
VIDEO BONUS
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)