Vladimir Putin
Foto: Alo/Tanjug

Ako Evropska unija krene da koristi profit ostvaren od zamrznutih sredstava Rusije u EU i preda ih Ukrajini, Rusija će odgovoriti na proporcionalan način, izjavio je danas ruski ministar finansija Anton Siluanov.

''Mi i ovde imamo dovoljno njihovih sredstava zamrznutih na računima. Cifre nisu male, prihod od korišćenja ovih sredstava je značajan i svakako može da se iskoristi ako odluku donesu naši neprijateljski partneri'', rekao je Siluanov, prenosi Rojters.

EU predlaže da se prihod ostvaren od oko 300 milijardi dolara sredstava iz rezervi ruske centralne banke, zamrznutih u februaru 2022. godine, koristi za vršenje pritiska na Moskvu da povuče oružane snage koje je poslala u Ukrajinu.

Zapadne sankcije uvedene kao odgovor na sukob, a zajedno sa posledičnim ruskim kontramerama, dovele su do zamrzavanja sredstava obe strane.

Nemački tužioci juče su saopštili da su podneli zahtev za konfiskovanje više od 720 miliona evra sa računa ruskog Nacionalnog depozitara za poravnanje (NSD) u Frankfurtskoj banci, odnosno računa agencije koju Moskva koristi za plaćanja na Moskovskoj berzi i ima važnu ulogu u ruskom finansijskom sistemu kao ključni posrednik na međunarodnim tržištima.

Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov je kao komentar na taj zahtev nazvao nemačke lidere "lopovima" i dodao da su ''uzimali lekcije iz Vašingtona''.

''Ranije smo imali lopove u političkom smislu - one koji krše sporazume, varaju nekoga - ali sada imamo lopove u direktnom smislu'', rekao je Lavrov.

SAD predložile novi mehanizam za prebacivanje zamrznute ruske imovine u Ukrajinu

SAD su zemljama Grupe sedam (G7) predložile novi mehanizam za prebacivanje zamrznute ruske imovine u Ukrajinu, objavio je Fajnenšel tajms (FT) pozivajući se na dokument u koji je imao uvid.

Američki dokument želi da legalizije zaplenu ruske imovine kao "protivmeru" koja je prema mišljenju Vašingtona u skladu sa međunarodnim pravom, a isplata Kijevu će se smatrati "avansom" za naknadu štete koju je Rusija načinila u Ukrajini.

U dokumentu se navodi da bio ovaj korak bio u skladu sa zakonom, ako ga izvedu države koje su "patile" ili "posebno patile" zbog ruskog napada na Ukrajinu.

Ova definicija bi mogla da se odnosi na saveznike Ukrajine koji tokom rata finansiraju njenu privredu i vojsku.

Planirano je da se zaplenjena ruska imovina pošalje Ukrajini preko Svetske banke ili Evropske banke za obnovu i razvoj.

U prošloj godini su zemlje G7, EU i Australije zadržavale sredstva centralne Banke Rusije u iznosu od oko 260 milijardi evra, navodi se u dokumentu Evropske komisije u koji je imao uvid Fajnenšel tajms.

Najveći deo ove sume, oko 210 milijardi evra, nalazi se u Evropskoj uniji.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading