Napad SAD i Velike Britanije na Jemen
Foto: AP/Foto:AP

To je prvi put da su pokrenuti napadi na grupu koju podržava Iran otkako je sredinom novembra prošle godine počela da gađa međunarodne brodove u Crvenom moru. Huti, koji kontrolišu veći deo Jemena, ciljaju brodske rute na Crvenom moru kako bi pokazali podršku Palestincima u Gazi i Hamasu, palestinskoj islamističkoj grupi.

Oni su zapravo iskoristili „priliku“ koju im je pružio rat između Izraela i Hamasa, kaže Farea al-Muslimi, stručnjak za Jemen u istraživačkom centru Chatham House. – Oni zaista veruju da im je stigla prava prilika da brane Palestinu i ustanu protiv Izraela i da pokažu koliko su druge arapske zemlje licemerne (da to ne čine), ističe on, piše Fajnenšel tajms. – Dokle god traje rat u Gazi, Huti će eskalirati situaciju u Crvenom moru, upozorava on.

Uticaj na trgovinu

Njihovi napadi su značajno smanjili, za oko 20 odsto, međunarodnu trgovinu na ključnoj ruti između Evrope i Azije, koja čini oko 15 odsto svetskog pomorskog saobraćaja. Zbog ovoga se poslednjih dana uveliko spekuliše o potencijalnom odgovoru Amerikanaca, Britanaca i nekih drugih zemalja koje su već poslale ratne brodove ili drugu podršku prevoznicima čiji brodovi prolaze kroz Crveno more. SAD su, između ostalog, sa ovim ciljem pokrenule operaciju „Čuvar prosperiteta”, iako od samog početka nije bilo jasno ko i u kojoj meri u njoj učestvuje i koji je mandat američkih ratnih brodova.

Napad SAD i Velike Britanije na Jemen

Foto:AP

 

 

Huti su pre dva dana izveli najveći napad na brodove do sada, sa desetinama dronova i nekoliko projektila koje su uspešno oborili američki i britanski brodovi. Ali to je očigledno bio trenutak kada su se Bela kuća i Dauning strit zasitili i dali dozvolu za napad na same mete u Jemenu.

Ovi napadi su izvedeni avionima, brodovima i podmornicama, a operaciju su podržale Australija, Kanada, Bahrein i Holandija. Gađano je više od deset lokacija, uključujući one u glavnom gradu Sani, kao i u gradovima Saada i Zamar, rekli su sami Huti.

Svedoci su rekli Rojtersu da su napadi bili usmereni na vojnu bazu u blizini prestoničkog aerodroma, vojnu lokaciju u blizini gradskog aerodroma Taiz, pomorsku bazu u Al-Hudaidi i vojne lokacije u provinciji Hadža.

Šta SAD uopšte mogu da urade?

Međutim, postavlja se pitanje šta tačno SAD, UK ili neke druge zapadne zemlje zapravo mogu da ciljaju u Jemenu, posebno u severozapadnim i zapadnim delovima zemlje koje kontrolišu Huti.

- Problem je što su Huti veoma dobro kamuflirani. Njihovi položaji za lansiranje raketa su bukvalno ukopani u zemlju i otvoreni samo za pucanje. Veoma ih je teško pronaći, bilo direktnim putem ili putem satelita. Imaju i lansere iz kamiona koji se mogu vrlo brzo premeštati širom zemlje, rekao je stručni intervjuer podkasta First Line Matija Blaća. Takođe je dodao da je verovatnoća kopnene invazije na Jemen skoro nula.

Huti

Foto:AP

 

 

- To je planinska zemlja i za Amerikance bi to bio novi Avganistan, rekao je Blaće.

Abdulgani al-Irijani, jemenski analitičar iz istraživačkog centra Sana Centra za strateške studije, takođe ističe da bi Amerikanci mogli da se bore da pronađu mete za svoje snage da nanesu značajnu štetu.

- Mislim da su oni (vođe Huti) već pod zemljom. Niko neće ostati na jednom mestu, rekao je Irijani.

Konačno, pitanjem pronalaženja ciljeva večeras su se indirektno pozabavili američki zvaničnici. Prema njihovim rečima, ako ne mogu da odvrate Huti napadom, mogu bar da smanje svoje sposobnosti. Konkretno, kažu da će uništiti lokacije sa kojih se lansiraju projektili, kao i komandne centre iz kojih se usmeravaju i koordiniraju napadi Huti.

Međutim, čak su i Amerikanci priznali da su Huti veoma navikli na stalna bombardovanja, kojima su godinama bili izloženi od koalicije arapskih zemalja predvođene Saudijcima. I ne da nisu uspeli da ih unište, već su se Huti prilagodili premestivši svoje projektile pod zemlju. Stoga se postavlja pitanje koliko će ova nedavna raketna paljba biti efikasna.

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading