KIM DONEO KONAČNU ODLUKU Preokret kakvom se niko nije nadao
Foto: Shutterstock/AP Alexei Nikolsky/Ilustracija A.V.

Istorijski potez za odustajanje od višedecenijske potrage za mirnim ujedinjenjem, koja je bila zasnovana na osećaju nacionalne homogenosti koji dele obe Koreje, dolazi usred pojačanih tenzija i novih severnokorejskih vojnih vežbi.

Neki analitičari tvrde da je Kimov cilj da oslabi uticaj Južne Koreje u pitanjima regionalne bezbednosti i da direktno komunicira sa SAD o nuklearnim pitanjima. Razlike između Severne Koreje i SAD su se produbile nakon pojačane aktivnosti Severne Koreje u vezi sa nuklearnim oružjem, na šta je Amerika uzvratila uvođenjem novih sankcija.

Ovi potezi Severne Koreje dolaze u trenutku kada Kim aktivno jača svoje partnerstvo sa Moskvom i Pekingom, pokušavajući da izađe iz diplomatske izolacije i angažuje se sa Rusijom i Kinom u politici suprotnoj politici Vašingtona.

Raskid veza sa Južnom Korejom, jačanje saradnje sa Kinom i Rusijom

Tokom svog govora, Kim je okrivio Južnu Koreju i Sjedinjene Države za podizanje tenzija u regionu, navodeći njihove zajedničke vojne vežbe, raspoređivanje američkih strateških vojnih sredstava i trilateralnu bezbednosnu saradnju sa Japanom kao pretvaranje Korejskog poluostrva u zonu rizika za pretnju. iz rata.

Kim je rekao da im je postalo nemoguće da teže pomirenju i mirnom ponovnom ujedinjenju sa svojim južnim susedima, koje je opisao kao "marionete stranih sila" opsednutih sukobom.

On je pozvao Vrhovnu skupštinu da nastavi sa promenom ustava Severne Koreje kako bi se Južna Koreja definisala kao "primarni i nepromenljivi glavni neprijatelj". Novi ustav bi takođe trebalo da kaže da će Severna Koreja nastojati da "okupira i povrati" Južnu Koreju kao deo severne teritorije ako izbije još jedan rat na Korejskom poluostrvu, rekao je Kim.

On je dodao da je „konačni zaključak izvučen iz gorke istorije međukorejskih odnosa da ne možemo zajedno da idemo putem nacionalne rekonstrukcije i ponovnog ujedinjenja”.

Ukidanje agencija koje vode dijalog o odnosima dveju država

Južnokorejski predsednik Jun Suk Jel rekao je da Kimovi komentari pokazuju "antinacionalnu i antiistorijsku" prirodu vlade u Pjongjangu. Jun je rekao da Jug održava snažnu odbrambenu spremnost i da će "strogo" kazniti Sever ako ga isprovocira.

Lažna mirovna taktika koja nam je pretila da biramo između „rata“ i „mira“ više ne funkcioniše“, rekao je Jun.

Kim je u svom govoru ponovio da Sever nema nameru da jednostrano započne rat, ali nema nameru ni da ga izbegne. Pozivajući se na rast nuklearnog vojnog programa, on je rekao da će nuklearni sukob na Korejskom poluostrvu okončati postojanje Južne Koreje i doneti „nezamislivu katastrofu i poraz Sjedinjenim Državama“.

Severnokorejska skupština saopštila je i da će severnokorejska vlada preduzeti „praktične mere” da sprovede odluku o ukidanju agencija koje vode dijalog i saradnju sa Južnom Korejom. Nacionalni komitet za mirno ujedinjenje je glavna agencija Severne Koreje koja se bavi međukorejskim pitanjima od svog osnivanja 1961. godine.

Nacionalni biro za ekonomsku saradnju i Međunarodna turistička administracija osnovani su da upravljaju zajedničkim ekonomskim i turističkim projektima između dve Koreje tokom kratkog perioda pomirenja 2000-ih.

Zabrinutost oko približavanja Moskvi i Pekingu

Takvi projekti su godinama na čekanju jer su se odnosi između rivala pogoršali zbog nuklearnih ambicija Severne Koreje.

Kim je, pak, obećao da će proširiti svoj nuklearni arsenal i prekinuti skoro svaku saradnju sa Jugom. Ubrzao je proces naoružavanja od 2022. godine, koristeći ometanje koje je stvorio ruski rat protiv Ukrajine, da proširi vojne i nuklearne sposobnosti.

Takođe raste međunarodna zabrinutost zbog sporazuma o saradnji u oblasti naoružanja između Severne Koreje i Rusije. Sjedinjene Države i Južna Koreja veruju da je Severna Koreja isporučila Rusiji oružje, uključujući artiljeriju i rakete, kako bi joj pomogla u borbi u Ukrajini.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading