KINA SE SPREMA ZA RAT? Sve veći broj kompanija uvodi sopstvene dobrovoljačke armije
Ove jedinice, poznate kao Odeljenja narodnih oružanih snaga, sastavljene su od civila koji vrše redovne poslove. Oni deluju kao rezervna i pomoćna snaga za kinesku vojsku i dostupni su za misije koje se kreću od reagovanja na prirodne katastrofe i pomaganja u održavanju "društvenog poretka" do pružanja podrške tokom rata.
Si-En-En je preneo da osnivanje korporativnih brigada naglašava rastuću zabrinutost Pekinga o potencijalnim sukobima van zemlje, kao i socijalnim nemirima unutar zemlje dok ekonomija posrće, kažu analitičari.
Takođe, uspostavljanje ovih brigada ima veze i sa odgovorom na pandemiju i delom napora kineskog lidera Si Đinpinga da pooštri kontrolu Komunističke partije nad društvom, uključujući korporativni sektor.
Kineska ekonomija je porasla za 5,2 odsto u 2023, ali zemlja se suočava sa bezbroj izazova, uključujući rekordan pad cena nekretnina, rastuću nezaposlenost mladih. Broj radničkih štrajkova i demonstracija porastao je na 1.794 u 2023, što je više nego udvostručeno u odnosu na 2022. Pre nešto više od godinu dana, demonstranti su se sukobili sa policijom u najvećoj svetskoj fabrici mobilnih telefona u Džengdžouu.
Većina kompanija koje su do sada najavljivale uvođenje milicija bile su državna preduzeća. Ali u decembru, "Yili Group", peti najveći svetski proizvođač mlečnih proizvoda, postala je prva velika kineska kompanija iz privatnog sektora koja je osnovala jedinicu Odeljenja narodnih oružanih snaga.
Prema kineskom zakonu o vojnoj službi, muški pripadnici milicije treba da imaju od 18 do 35 godina. Žene takođe imaju pravo da se pridruže. Jedinica "Yili Group-a" biće pod direktnom upravom garnizona Narodne oslobodilačke armije (PLA) u Unutrašnjoj Mongoliji, oblasti u kojoj se nalazi kompanija, i komiteta Komunističke partije regionalne vlade.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)