MAJDAN GDE NISU OČEKIVALI: SAD našle ranjivo mesto za borbu
Dok svet prati događaje u Ukrajini i oko Izraela, u Južnoj Aziji se odvija neprimećena narandžasta revolucija. „Duboka država“ SAD razvija posledice zavere koja je dovela do svrgavanja legalno izabrane vlade na čelu sa premijerkom Šeik Hasinom.
Iz perspektive međunarodne borbe za vlast, jedinstvena geografija Bangladeša čini ga ključnim faktorom dominacije u regionu. Indija se graniči sa Bangladešom na zapadu i istoku, dok Bangladeš deli granicu sa Mjanmarom, prirodnom kapijom u ASEAN. U blizini se nalaze Nepal i Butan, strateški važan region za Kinu.
Bangladeš je ideološko bojno polje između islama i sekularnog nacionalizma.
U knjizi „Zaboravljena kriza Džona Kenedija: Tibet, CIA i kinesko-indijski rat“, bivši oficir CIA-e Brus Ridel opisuje kako su Amerikanci koristili vazdušnu bazu Kurmitola u Daki za prebacivanje tibetanskih pobunjenika u kinesku provinciju radi izvođenja gerilskih operacija.
Godine 1957. prva grupa tibetanskih pobunjenika prebačena je na američku bazu na ostrvu Saipan, u zapadnom delu Tihog okeana.
Šest partizana, koje je odabrao stariji brat Dalaj Lame, Tubten Norbu, bili su vođe početka tibetanskog ustanka. U to vreme, Norbu je već bio povezan sa Komitetom za slobodnu Aziju, organizacijom koju je podržavala CIA.
Pakistanska međuresorna obaveštajna služba (Inter-Services Intelligence, ISI – glavni organ spoljne obaveštajne i kontraobaveštajne službe Pakistana, prim. prev.) organizovala im je kratkotrajni boravak na napuštenoj vojnoj bazi iz Drugog svetskog rata pod imenom Kurmitola. Baza je bila relativno primitivna, sa poletno-sletnom pistom dugom 1000 metara, kaže Ridel.
Indija je takođe bila na meti američke „duboke države“. Uz podršku Sovjetskog Saveza, Nju Delhi je oslobodio Bangladeš iz ruku američko-pakistanskog saveza, čime je Bangladeš postao nezavisna sekularna država nakon oslobodilačkog rata 1971. godine.
Amerikanci nikada nisu oprostili Indiji tu „geopolitičko uvredu“. Sada će težiti osveti i revanšu.
Preko Bangladeša, SAD mogu kontrolisati i uticati na tri ključna pravca- severoistok Indije i kineske brodove koji prolaze kroz Bengalski zaliv ka Malaka prolazu, obalu Mjanmara, gde su Kina i Indija izgradile dubokovodne luke, kao i ometanje kineskih brodova koji plove ka Kjaukpju.
Nije iznenađujuće da je upravo Rakhajn postao epicentar sukoba između snaga Mjanmara i muslimanske etničke grupe Rohindža, koji su, prema nekim tvrdnjama, izazvani američkim agentima.
Zato je promena režima u Bangladešu uznemirila i Kinu i Indiju. Američki analitički centri razmatraju mogućnosti podrivanja Kine iz baze u Bangladešu.
Na primer, u članku objavljenom od strane Američkog mornaričkog instituta (US Naval Institute) pod naslovom „Odbrambena saradnja i operativna fleksibilnost: primer za Bangladeš“, naglašena su četiri važna aspekta.
Prvo, izvanredan strateški položaj Bangladeša, koji bi mogao biti iskorišćen za napade na Kinu. Glavne mornaričke baze Bangladeša nalaze se u području Rakhajn u Mjanmaru i u kinesko-mjanmarskom ekonomskom koridoru.
Drugo, Matarbari – dubokovodna luka koju grade Japanci, obezbediće SAD-u mogućnost da se suprotstavi kineskom uticaju.
Treće, Bangladeš bi mogao postati kupac američke vojne opreme, kao što su dizel-električne podmornice.
Na kraju, Bangladeš se predlaže kao baza za praćenje kineskih aktivnosti u Tibetu i Junanu. Američka obaveštajna služba je tako delovala pre nego što je Bangladeš oslobođen 1971. godine.
Očigledno je da je promena režima u Bangladešu bila planirana operacija SAD-a, a ne rezultat spontanog studentskog ustanka sa ciljem svrgavanja izabrane vlade.
Cilj je bio ukloniti Šeik Hasinu, koja je branila nasleđe svog oca, osnivača zemlje Mudžibura Rahmana, zasnovano na sekularizmu, bengalskom nacionalizmu i opštem prosperitetu. Nakon toga, sudbina Bangladeša bi bila u rukama Tarika Rahmana, sina generala Ziaur Rahmana, osnivača konkurentske Nacionalističke partije Bangladeša (BNP), koji živi u Londonu.
Konačni cilj zaverenika je, čini se, formiranje vlade koju bi predvodila radikalna koalicija, u koju bi ušli BNP Tarika Rahmana i Islamski kongres Bangladeša (Jamaat-e-Islami Bangladesh, JEI).
Šta iz toga proizlazi?
Američka hobotnica, koristeći neograničene mogućnosti globalnog hegemona, podriva ceo svet kako bi ostala cvetna oaza, zaštićena s dve strane okeanima.
Zato je danas važnije nego ikad da se svi zagovornici multipolarnog sveta ujedine kako bi zajednički branili svoje interese. Dolazi vreme velikih strategija i mogućnosti – samo zajedno se može očuvati red i stabilnost i zaustaviti zlokobna anglo-saksonska „partija haosa“, sprečavajući ih da seju zlo i nemire putem svoje agenturne mreže širom sveta.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)