TRAMP PRETIO KINI, MEKSIKU I KANADI: Dolar skočio, azijske deonice pale!
Globalna finansijska tržišta oštro su reagovala nakon što je novoizabrani predsednik Donald Tramp najavio nameru da uvede dodatne carine na uvoz iz Kine, Meksika i Kanade. U svojim najnovijim objavama na društvenoj mreži Istina, Tramp je detaljno opisao planove za tarife od 10% na kinesku robu i 25% na proizvode iz Meksika i Kanade.
Ovaj potez, uokviren kao mera za rešavanje ilegalne imigracije i trgovine drogom, pojačao je zabrinutost zbog ekonomskih posledica Trampove politike „Amerika na prvom mestu”, piše Asia Lajv.
Dolarski spot indeks porastao je za 0,7% nakon objave, odražavajući beg investitora ka percepciji sigurnosti američkog dolara. Kineski ofšor juan oslabio je 0,4%, dok su meksički pezos i kanadski dolar oslabili za više od 1%. Valute vezane za robu, kao što su australijski i novozelandski dolar, takođe su se suočile sa padom, pri čemu je australijski dolar pao za čak 1,1%, a novozelandski dolar za 0,8%.
„Trampova pretnja još višim carinama dodatno će ojačati američki dolar“, rekla je Kerol Kong, strateg u Komonvelt banci Australije u Sidneju.
„Australijanci i Kiviji će verovatno imati problema zbog svojih ekonomskih veza sa Kinom”, kaže ova menadžerka.
Tržišta akcija širom Azije negativno su odgovorila na retoriku o carinama. Japanski Nikkei 225 i Topik pali su za 1,4% i 1,3%, respektivno. Australijski S&P/ASKS 200 pao je 0,4%, dok je južnokorejski Kospi takođe zabeležio gubitke.
Međutim, postojali su džepovi otpornosti. Šangajski kompozit i hongkonški Hang Seng indeks porasli su za 0,2%, podstaknuti nadom u političku podršku kineskih vlasti za suzbijanje potencijalnih ekonomskih poremećaja.
Kieran Calder, šef istraživanja azijskog kapitala u Union Bancaire Privee u Singapuru, primetio je da je ta taktika u skladu sa Trampovim prethodnim trgovinskim strategijama. „Ovo je pregovarački stil predsednika Trampa: prvi potez, udarac u lice; drugi korak, hajde da pregovaramo“.
Fjučersi na američke akcije su pali pošto su investitori odmerili potencijalne ekonomske posledice novih tarifa. Fjučersi na S&P 500 pali su za 0,2% na trgovanju u Tokiju, dok su fjučersi na Euro Stokk 50 pali za 1,1%, navodi u članku Asia Lajv.
Roba je takođe osetila vrućinu. Nafta Vest Tekas Intermediate je oslabila 0,1% na 68,85 dolara za barel pošto je jači dolar izvršio pritisak na smanjenje cena nafte. Zlato, koje se često posmatra kao zaštita tokom perioda neizvesnosti, poraslo je 0,1% na 2.628,89 dolara za uncu.
Trampova politička perspektiva i raspoloženje tržišta
Reakcija tržišta naglašava neizvesnost oko Trampovog povratka na mesto predsednika i ekonomske implikacije njegove politike. U nedavnom komentaru na Fok Nevs-u, Skot Besent, Trampov izbor za ministra finansija, ukazao je na snažnu podršku tarifama, sugerišući da su one ključno oruđe u Trampovoj široj ekonomskoj strategiji. Ovaj tvrdolinijski stav je pojačao strah od produženog perioda prekida trgovine.
Besenta, veterana hedž fondova, Volstrit vidi kao pragmatičnog, ali tvrdog operatera. NJegovo imenovanje uverilo je neke investitore da bi Trampova politika mogla da favorizuje stabilnost američkog finansijskog tržišta uprkos agresivnoj retorici, piše Asia Lajv.
Tržišni analitičari su ponudili različita mišljenja o potencijalnim posledicama. Dok jedni vide Trampove izjave kao deo šire pregovaračke strategije, drugi upozoravaju na značajne ekonomske posledice.
„Tržišta su nervozna jer bi uticaj ovih tarifa mogao da prođe kroz globalne lance snabdevanja“, rekla je Sara Li, viši ekonomista u Nomuri u Hong Kongu. „Ako se implementiraju, mogli bi da izazovu mere odmazde, pogoršavajući trgovinsko okruženje.
U međuvremenu, Kolin Huang, glavni ekonomista Šangajskog instituta za međunarodne finansije, tvrdi da bi Peking mogao da iskoristi depresijaciju juana da ublaži uticaj tarifa. „Kina ima alate da ublaži te efekte, ali produžena neizvesnost će uticati na raspoloženje, piše Asia Lajv.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)