"POJEO SAM IM SINA I MOLIO DA MI OPROSTE"!Jeziva avionska nesreća ih naterala da jedu LEŠEVE prijatelja da bi preživeli: Teška ispovest putnika koji su prošli kroz HOROR!
Dana 13. oktobra 1972. godine, avion Urugvajskih vazdušnih snaga (let 571), s 45 putnika, srušio se duboko u Andima. Među putnicima su bili članovi ragbi tima Old Christians Cluba, koji su putovali iz Montevidea u Santijago na prijateljsku utakmicu. Greška u navigaciji dovela je do kobnog pada u planinsku dolinu.
Od 45 putnika, 33 su preživela pad. Ali, prava borba za opstanak tek je počinjala. Na nadmorskoj visini od preko 3.500 metara, okruženi snegom, bez hrane, lekova i sa temperaturama koje su noću padale daleko ispod nule, preživeli su se suočili sa strašnom odlukom – da bi preživeli, morali su jesti tela svojih preminulih saputnika.
Preživljavanje na ivici ljudske izdržljivosti
Dok su se borili sa gladovanjem, nova tragedija ih je pogodila – lavina je odnela još osam života. Njihov broj se smanjio na 16. Znajući da će pomoć teško stići sama, trojica preživelih – Roberto Kanesa, Nando Parrado i Antonio Vizintín – odlučili su se na očajnički potez: krenuli su peške preko planina u potrazi za pomoć. Posle deset dana iscrpljujućeg hodanja, naišli su na čileanskog stočara koji je obavestio vlasti i organizovao spasavanje preostalih preživelih.
Svedočenje Roberta Kanese
Roberto Kanesa, tada 19-godišnji student medicine, kasnije je postao pedijatar i kardiolog. Iako je preživeo fizičke i psihičke izazove, odluka da jede ljudsko meso ostavila je dubok trag na njegovoj duši.
"To je bio jedini izvor proteina i masti koji smo imali. Osećao sam se poniženo. Moj osećaj dostojanstva bio je uništen. Morao sam uzeti komad mesa od prijatelja kako bih preživeo. Kroz oči civilizovanog društva, to je izgledalo jezivo i odvratno."
Kanesa je ispričao kako ga je sećanje na majku i tadašnju devojku Lauru (danas njegovu suprugu i majku troje dece) motivisalo da preživi.
"U jednom trenutku sam se pitao da li je bolje da umrem. Ali želja da se vratim kući bila je jača."
Povratak kući i suočavanje s porodicama
Po povratku u Urugvaj, Kanesa je obišao porodice svojih prijatelja kako bi im lično objasnio kroz kakve su sve užase prošli. Posebno dirljiv bio je susret s Gustavom i Rakel Nikolić, čiji je sin stradao u lavini.
"Objasniti im da je njihov sin bio heroj i koliko smo svi patili bila je jedna od najtežih stvari koje sam ikada morao da uradim."
Priča o letu 571 nije samo priča o preživljavanju u ekstremnim uslovima, već i o granicama ljudske izdržljivosti, o etičkim dilemama i o snazi nade. Preživeli su se suočili sa nezamislivim izborima, ali su, uprkos svemu, uspeli da pronađu put nazad u život.
Crkva ih oslobodila svih grehova
Nakon svega što se desilo, preživeli nisu krili detalje svoje borbe za život i dobili su oprost i od Katoličke crkve koja je rekla da nisu počinili nikakav greh, a i javnost je stala uz njih.
Vrlo brzo nakon što su spaseni, na mestu pada aviona gde je i snimljen Netfliksov film, iskopan je grob a trup aviona, odnosno ono što je ostalo od njega je poliven benzinom i zapaljen.
(Večernji list)
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)