Da li svetu preti Černobiljska katastrofa, ukrajinski fizičari izneli svoje predviđanje
Eksperti u Kijevu kategorički tvrde da nema nikakve opasnosti jer postoje sistemi koji ne dozvoljavaju da dođe do nove nesreće.
Ta ohrabrujuća i umirujuća informacija objavljena je na sajtu kijevskog Instituta za izučavanje problema bezbednosti atomskih elektrana.
Vest o mogućoj novoj nesreći u Černobilju objavili su u američkom naučnom časopisu Sajens (Nauka) a razlog je bio što već četiri godine raste broj neutrona u nekim delovima reaktora koji je pokriven novima "sarkofagom", tj. metalnim oklopom.
U Kijevu ne negiraju pokazatelje koji potvrđuju da "radi" preostalo gorivo pod oštećenim reaktorom.
Autori teksta o mogućoj novoj katastrofi su se oslanjali na izjavu Anatolija Dorošenka iz kijevskog Insistuta za izučavanje problema bezbednosti atomskih elektrana , koji tvrdi da su specijalni senzori počeli da beleže povećavanje neutrona u jednom nedostupnom delu razrušenog četvrtog reaktora.
Fizičar Maksim Saveljev iz spomenutog kijevskog instituta za vreme nedavne rasprave o Černobilju je kazao da se ne treba očekivati nova katastrofa, ali se ne može isključiti ponavljanje havarije.
-Beleži se lagani rast neutrona i naučnici imaju nekoliko godina da reše taj problem , kazao je Saveljev.
U članku u časopisu "Sajens" se tvrdi da slučan problem imaju i u Japanu gde je u Fukušimi pre deset godina došlo do velike havarije.
Kad se sanirala havarija na četvrtom reaktoru černobiljske atomske centrale iz helikoptera su bacani džakovi sa peskom, pa je usijana radioaktivna lava iscurela ispod reaktora.
Kasnije je oštećeni reaktor bio prekriven metalnim "sarkofagom" i nije dozvoljavao da radioaktivne čestice idu u vazduh.
Prolazile su godine i korozija je izbušila limeni pokrov pa je kroz njega počela da curi kiša i voda otopljenog snega. Zbog toga je uz međunarodnu pomoć od milijardu i po dolara 2016. napravljen novi sarkofag.
Posle toga senzori su pokazivali da se zaustavio rast broja neutrona u oštećenom reaktoru. U poslednje četiri godine u nekim prostorijama u povećao broj neutrona. Naučnici predpostavljaju da je to zbog isparavanja ostatka atomskog goriva pa "lava" postaje gušća.
Eksperti predlažu da se napravi robot koji može da radi pri visokoj radijaciji.
On bi probušio rupu kroz koju bi se ubacivali materijali koji mogu da utiču na gašenje preostale radioaktivne lave koja se nalazi u nekim prostorijama ispod oštećenog reaktora.
Predviđeno je da novi metalni pokrov štiti od radijacije sto godina. On je dugačak 165 metara a širok 257 metara. NJegova najviša tačka je 110 metara.Tu grdosiju je gradilo tri hiljade radnika.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)