STRUČNJACI UKAZALI NA SKRIVENI PLAN U BORBI ZA BAHMUT Ukrajina ne odustaje od razorenog grada
Bahmut je i dalje u epicentru 15-mesečnih borbi u Ukrajini. Ruski predsednik Vladimir Putin čestitao je u subotu svojim vojnicima na oslobađanju grada ali je Ukrajina to negirala, prenosi jedan beogradski medij.
Ukrajinska vojska je u ponedeljak rekla da Bahmut (po ruskom Artjomovsk) ostaje u središtu borbi i da su Rusi tokom proteklog dana "bezuspešno pokušali da povrate izgubljene položaje južno od (obližnjeg) naselja Ivanivske".
Rusija je takođe izvršila vazdušne udare na Bahmut, preneo je “Gardijan”.
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Da su ruske snage preuzele potpunu kontrolu nad Bahmutom najpre je u subotu objavio šef ruske plaćeničke grupe Vagner, Jevgenij Prigožin. Rusko Ministarstvo odbrane je zatim potvrdilo da je Bahmut ''oslobođen'', nakon čega je Putin uputio čestitke plaćeničkoj grupi Vagner, koja predvodi borbe za grad, i pripadnicima regularne ruske vojske.
Borba za grad razotkrila je sve dublji jaz između Vagnera i redovne ruske vojske. Prigožin je nedeljama kritikovao rusko vojno rukovodstvo, žaleći se na nedostatak municije i preteći da će napustiti Bahmut ako je ne dobiju.
Ali, u nedelju je Prigožin rekao da je njihov posao gotov i da će Vagner predati svoje položaje ruskom Ministarstvu odbrane i 25. maja napustiti zonu konflikta.
“Bahmut kao Hirošima”
Međutim, ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski negirao je u sledećeg dana da su ruske snage zauzele Bahmut, nakon izvesne zbrke oko pogrešnog tumačenja njegove izjave da je Bahmut navodno izgubljen.
On je na samitu G7 u Japanu uporedio destrukciju u Bahmutu sa bacanjem atomske bombe u Drugom svetskom ratu na Hirošimu.
- Fotografije ruinirane Hirošime apsolutno me podsećaju na Bahmut… Ničeg život, sve zgrade uništene – rekao je on.
Kijev je rekao da njegove snage i dalje napreduju na ivicama Bahmuta, sa ciljem da opkole ruinirani grad, nakon što je Rusija tvrdila pobedu, preneo je Rojters.
“Taktičko opkoljavanje”
U nedelju je glavni ukrajinski general Oleksandr Sirski rekao da njihove snage i dalje kontrolišu “beznačajni” deo Bahmuta, ali da će im to malo uporište omogućiti da uđu u grad kad se situacija promeni. Sirski je na “Telegramu” rekao da ukrajinske snage napreduju u predgrađima i da se približavaju “taktičkom opkoljavanju” grada, nekad doma 70.000 ljudi.
Njegove navode potvrdila je zamenica ukrajinskog ministra odbrane Hana Malijar.
Njegove navode potvrdila je zamenica ukrajinskog ministra odbrane Hana Malijar.
Koji je značaj uništenog grada za obe strane?
Vojni analitičari tvrde da Bahmut nema stratešku važnost – SAD i NATO umanjuju njegov potencijalni pad kao simboličan.
Ali, Moskva smatra da će joj to biti polazna tačka za napredovanje dublje u industrijski region Donbas koji je pripojila od Ukrajine prošlog septembra. Zauzimanje Bahmuta, ako se potvrdi, stavilo bi u lak domet ruske artiljerije dva veća grada u Donjecku – Kramatorsk i Slavjansk, koje Moskva dugo želi. Treba da kontroliše oba kako bi okončala “oslobođenje” takozvane “Narodne Republike Donjeck”.
I Zelenski je u martu izrazio bojazan da će Rusi imati “otvoren put” ka ta dva grada ako zauzmu Bahmut, dodajući da je njegovo naređenje da se ukrajinske snage ne povlače iz Bahmuta bila “taktička odluka”.
Obližnji Časiv Jar, zapadno od Bahmuta, verovatno bi bio sledeća meta.
Zapadni analitičari sumnjaju da će ruske snage moći brzo da iskoriste zauzimanje Bahmuta s obzirom da su počele da ga granatiraju pre godinu dana, pokrenule kopneni napad u avgustu a od tada pretrpele velike gubitke.
Nazvan “klanicom”, razoreni istočni ukrajinski grad je u epicentru borbi već mesecima a obe strane trpe teške gubitke. Američka vlada je nedavno objavila da je Rusija izgubila 20.000 ljudi u borbama za Bahmut – koji je inače “na ivici zauzimanja” od decembra.
Zona ubijanja
Ukrajina i Rusija su obe rekle da je borba za Bahmut važna za uništavanje i odvlačenje neprijateljskih snaga uoči očekivane ukrajinske kontraofanzive.
Prigožin je objavio bezbroj slika svojih mrtvih boraca, često kao pokušaj da lobira kod ruskog Ministarstva odbrane za više municije. Zauzimanje Bahmuta bi njemu i vagnerovcima donelo značajan porast uticaja i publicitet.
Neki analitičari veruju da je Ukrajina htela da uništi Vagner kao borbenu silu u Bahmutu a Prigožin je priznao da njegove snage trebaju dodatnu podršku regularne vojske da nastave da napreduju dalje od Bahmuta. Možda je taj cilj u izvesnom stepenu već ostvaren - bivši britanski general Ričard Barons rekao je u međuvremenu da je Vagner “slomljen” u bici za Bahmut i da će grupa, bar neko vreme, biti van borbe.
Zelenski je često predstavljao “tvrđavu Bahmut” kao simbol otpora koji troši rusku vojsku. Njegov pomoćnik Mihailo Podoljak rekao je da je bitka za taj grad degradirala neke od elitnih ruskih jedinica uoči planirane kontraofanzive.
Skupa cena Bahmuta
Zauzimanje Bahmuta za Rusiju bi bila prva velika pobeda u konfliktu nakon više od 10 meseci, što bi joj podiglo moral nakon niza ponižavajućih poraza. Gubitak Bahmuta za Ukrajinu, sa druge strane, mogao bi da naruši njen moral, iako se smatra da grad ima malu stratešku važnost.
- Držanje grada pomoglo je da se održi podrška zapadnih zemalja, dokazujući da čini razliku – rekao je stručnjak za rusku vojsku tink-tanka CAN Majkl Kofman.
Zelenski, koji je u decembru tokom posete Vašingtonu poklonio američkom Kongresu zastavu koju su potpisali branioci Bahmuta, rekao je u martu da se plaši da bi ruska pobeda u gradu podstakla pozive međunarodne zajednice da traži prekid borbi.
Rojters piše da Ukrajina može da se uteši činjenicom da je dugo zadržavala ruske snage i izvukla visoku cenu za Bahmut, ukazujući da će svaki ruski pokušaj da zauzmu više teritorije biti jednako skup, piše jedan beogradski medij.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)