"ČEKA IH 20 KM PAKLA" Ukrajina napreduje sporo u kontraofanzivi uprkos moćnom arsenalu, ali iza toga se krije dobar razlog
Zelenski je trenutno na samitu NATO u Vilnjusu, a prethodno je na “Telegramu” izneo ukrajinske prioritete: novi paketi podrške za vojsku na frontu, pozivnica u NATO i diskusija o bezbednosnim garancijama za Ukrajinu na njenom putu do članstva.
- Potrebno nam je vaše razumevanje da imamo ovaj poziv pa kad nam bezbednosna situacija to omogući – rekao je on.
Ukrajina tvrdi napredak kod Bahmuta
Ukrajinske snage su u sredu ujutro rekle da su napredovale oko Bahmuta (Artjomovska) i da se ofanzivne operacije nastavljaju tu i u smeru Melitopolja i Berdjanska.
Dan pre, Ukrajina je rekla da su njene snage uhvatile ruske “u zamku” u okoli Bahmuta. Ukrajinski komandant kopnenih snaga, general Oleksandr Sirski, napisao je na “Telegramu” da potiskuju ruske snage sa svojih položaja.
Ruski izveštaji
Prema ruskim izveštajima, njihove snage su odbile i zaustavile ukrajinsko napredovanje na istoku i jugu zemlje.
Rusko ministarstvo odbrane saopštilo je da su ruske snage odbile ukrajinske napade u tri dela Donjecke oblasti, uključujući Kliščivku, žarište sukoba poslednjih dana u blizini Bahmuta. Navodi se da su ruske snage osujetile ukrajinske napade na jugu, uključujući kod sela Rivnopil za koje su ukrajinske snage rekle da su ga zauzele pre dve nedelje.
Letnja kontraofanziva ne odvija se tako uspešno kako se Kijev nadao. Njegove snage pokušavaju da nađu slabosti u ojačanoj ruskoj odbrani duž ogromne granice.
Letnja kontraofanziva sporija od jesenje
Ukrajinski kontraudar počeo je pre oko mesec dana. U jednom danu učestvovala je u 25 sukoba duž istočne i južne granice te kod Bilogorivke u Lugansku, oslobađajući niz sela.
U poređenju sa jesenjom kontraofanzivom od 6. septembra-2. oktobra, kad su Ukrajinci povratili više od 500 naselja i 7.500 kvadratnih kilometara teritorije, letnja pokazuje zaustavljeni napredak, koji je Zelenski prošle nedelje opisao kao “sporiji od željenog”.
Nova mapa Instituta za proučavanje rata (ISW) pokazuje da je Rusija zapravo preuzima kontrolu nad više oblasti od Ukrajine tokom trenutnih borbi, uključujući glavne oblasti poput Donjecka, Marijupolja i Hersona.
Rusi su imali vremena u periodu između proleća i ranog leta da pripreme i utvrde svoje granične položaje duž 1.00 kilometara fronta dok su Ukrajinci iskoristili vreme da isplaniraju svoje naredne udare. To je omogućilo Rusima da napreduju duž fronta.
Noel Mikelsen sa ISW rekao je “Njuzviku” da su Ukrajnci oslobodili sedam naselja i povratili oko 400 kvadratnih kilometara teritorije otkako su započeli kontraofanzivne operacije između 4. juna i 10. jula.
Ukrajina je sakupila, kako navodi list, “impresivan arsenal” oklopnih vozila i drugog oružja dobijenog od zapadnih saveznika, ali napredak nije lak, a ukrajinski zvaničnici navode da brza, široka kontraofanziva nije “izvodljiva” samo sa postojećim oružjem.
Zašto Ukrajina napreduje sporo?
Iza sporog, kalkulisanog oslobađanja okupiranih teritorija leži dobar razlog.
Mikelsen je rekao da takvi rezultati ne ukazuju na “loše performanse” jer je sada prioritet ukrajinske vojske da degradira rusku, umesto da pokušava da velikim manevrima brzo povrati izgubljenu teritoriju.
- Ukrajinska vojska još nije angažovala ogromnu većinu snaga koje je pripremila za kontraofanzivu i koristi male jedinice – vodove i elemente četa – da ispita liniju fronta i identifikuje slabe tačke. Ovakav način delovanja omogućava joj da postupa oprezno i izbegne velike žrtve zbog mina i drugih prepreka koje su ruske snage postrojile do 30 km duboko u okupiranu teritoriju na južnoj liniji fronta – rekao je on.
Ben Hodžis, bivši komandant američke vojske u Evropi, rekao je da je ukraijnska ofanziva očigledno započela, ali da smatra da to još nije “glavni napad”, za koji očekuje da će uključivati nekoliko stotina tenkova i pešadijskih borbenih vozila.
"Dvadeset kilometara pakla"
Penzionisani američki brigadni general Mark Kimit rekao je “Volstrit žurnalu” da “nije bilo značajnog napretka” za ukrajinske snage i da one traže “meke tačke” ruske odbrane. Kimit je rekao da Bahmut ostaje visoki vojni prioritet za obe strane i da su Zaporožje i Berdjansk takođe ključni.
Kako je to istakao, Ukrajinci treba da se probiju kroz “20 kilometara pakla”, što nije lak zadatak. Dok su se Ukrajinci pripremali za kontraudar, Rusi su gradili slojeve i slojeve odbrane (osam njih), koja se sastoji od prepreka za tenkove, bodljikavih žica, betonskih rovova, minskih polja i bunkera.
- Rusi, kao i većina zemalja, imaju ono što zovu “namernom odbranom”, što je niz slojevitih prepreka da obezbede da se ukrajinske snage zaustave što je dalje moguće (od njih) – rekao je Kimit.
Na primer, kako je naveo, ukrajinska oklopna vozila koja pokušavaju da napreduju uhvatiće se u zamke za tenkove i izložiti neprijateljskoj vatri. Pešadija koja prođe zamke za tenkove može zapeti na bodljikavoj žici. Ako i to prođu, slede rovovi, minska polja, i “zmajski zubi” (betonske prepreke za tenkove). A kad očiste te slojeve slede dodatne linije bodljikavih žica i rovova što znači intenzivne borbe iz blizine. Tu su Ukrajinci takođe na meti ruske artiljerije, dronova, aviona i drugo.
- Ovo je 20 kilometara pakla – rekao je Kimit, dodajući da su ruski slojevi odbrane “nesumnjivo mesto najtežih borbi van gradova”.
Načelnik združenog Generalštaba američke vojske general Mark Mili rekao je u junu da će kontraofanziva biti “veoma krvava”.
Koliko je značajno dosadašnje ukrajinsko napredovanje?
U praktičnom smislu, oslobađanje nekoliko sela je umeren dobitak, piše Džo Samerlend u analizi za “Indipendent”. Makarivka, na primer, je oko pet kilometara od linije fronta, a 90 od južne ivice mosta koji Rusija koristi za snabdevanje Krim.
Ali, simbolična vrednost najbržeg napredovanja Ukrajine za sedam meseci, nakon naporne zime, je očigledno blagovremeni podsticaj nacionalnom moralu za naciju koja se još oporavlja od rušenja brane Nova Kahovka.
Ukrajine je takođe svesna da će možda morati da pokaže značajan napredak tokom leta da obezbedi da njeni međunarodni saveznici pokažu isti nivo posvećenosti svojoj podršci u budućnosti, navodi Samerlend.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)