ŠOK SCENA SA UKRAJINSKOG RATIŠTA Vezuju kalašnjikove u “bukete” da obore ruske bespilotne letelice (VIDEO)
Tokom skoro 17-omesečnog sukoba između Ukrajine i Rusije, na bojnom polju su se pojavili brojni prikazi “kreativnosti” i tehničkih inovacija, vođeni kontinuiranim naporima da se prevaziđu zajednički izazovi koje su dve strane predstavljale na taktičkom nivou.
Dana 7. jula, video je postao viralan na Tviteru na kome se vidi kako ukrajinski snajperista pogađa mali dron sa uređajem koji se sastoji od šest jurišnih pušaka Kalašnjikov AK-74 (poznatih kao model 1986) postavljenih kružno oko osovine opremljene poprečnim gvozdenim nišanom i sistemom istovremenog aktiviranja šest okidača.
Istovremena paljba iz šest AK-74 čini zanimljiv vizuelni spektakl, ali izgleda da oružje sa šest cevi ne pogađa metu, što ukazuje na ograničenja njegove efikasnosti.
Video, zajedno sa drugim dostupnim fotografijama, međutim, pokazuje da uprkos svojim ograničenjima, improvizovani sistem ima operativnu funkcionalnost, a niska preciznost je najverovatnije posledica velike udaljenosti sa koje je ispaljen na dron.
AK-74, predstavljen 1970-ih kao naslednik AK-47, i dalje je primarno oružje koje koristi ukrajinska vojska kao i mnoge širom sveta.
Na snimku, pored „buketa“ AK-74, na levoj strani kadra, vidi se još jedan ukrajinski vojnik kako puca iz mitraljeza Degtiariov DP-27 (model 1927, od pre Drugog svetskog rata, koji je još uvek se koristi u Ukrajini).
Potreba za oružjem protiv dronova
Improvizacija je u suštini dokaz neadekvatnosti naoružanja potrebnog za borbu protiv priliva ruskih kamikaza dronova, koje su imale i idalje imaju značajan uticaj na rat u Ukrajini.
Čini se da je novi uređaj sa više pušaka takođe dizajniran sa namerom da se koristi lako dostupno oružje i municija za povećanje obima vatre, čime se povećava verovatnoća pogađanja ovih vazduhoplovnih ciljeva koje Rusija, izgleda, ima beskonačno na raspolaganju, uprkos svakodnevnim tvrdnjama zapada da ostaju bez municije.
Generalno, sukob između Rusije i Ukrajine stekao je reputaciju „tehnološkog rata“, gde su primena i eksperimentisanje najsavremenijih tehnologija zauzeli centralno mesto.
Međutim, opštu pažnju često su privlačile i nekonvencionalne, netehnološke inovacije koje su se pojavljivale u kritičnim trenucima razvoja situacije na terenu.
Od imitacije vojnika i borbene opreme visokih performansi, ručnih bombi koje su lansirali komercijalni dronovi, mreža postavljenih na vozila za sprečavanje udara kamikaza dronova i haubica postavljenih na barže, ove inovacije su privukle pažnju, demonstrirajući važnost genijalnosti i inventivnosti, piše portal Oružjeonline.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)