Zelesnki
Foto: EPA/EPA-EFE/Radek Pietruszka POLAND OUT


Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski nedavno je predstavio svoj "plan pobede" u nacionalnom parlamentu, koji je prethodno izneo američkom predsedniku Džou Bajdenu i drugim saveznicima. Taj plan, koji ima pet tačaka i tri tajna aneksa, izazvao je hladne reakcije zapadnih lidera.

Prijem Ukrajine u NATO "odmah"

Na prvom mestu Zelenski ističe prijem Ukrajine u NATO "odmah". Takođe, on poziva na ukidanje ograničenja na upotrebu raketa dugog dometa za napade na rusku teritoriju, kao i širenje ukrajinskih vojnih operacija na ruskoj teritoriji.

U trećoj tački je zahtev-inicijativa Zelenskog da Zapad u Ukrajini postavi „sveobuhvatni nenuklearni paket strateškog odvraćanja“, koji će biti dovoljan da je zaštiti od bilo kakve vojne pretnje.

Očigledno je reč o vojnim bazama zemalja NATO-a i raketnim sistemima različitog dometa.

Četvrta tačka sadrži poziv za jačanje sankcija Rusiji i razvoj ekonomskog potencijala Ukrajine.

Prema Zelenskom, njegova zemlja ima strateške prirodne resurse vredne trilione dolara – uranijum, titanijum, litijum, grafit i druge minerale, koji će „ojačati ili Rusiju i njene saveznike, ili Ukrajinu i demokratski svet u globalnoj konkurenciji“.

U ovom kontekstu je predložio Zapadu da te resurse zajednički brane i na njima zarade.

Peta tačka opisuje posleratno ustrojstvo Ukrajine i korišćenje njenog stečenog vojnog iskustva za zaštitu Evrope.

Zelenski predlaže da se američka vojska na teritoriji EU zameni vojnim osobljem Oružanih snaga Ukrajine.

Kremlj je plan Zelenskog već nazvao maskom za nastavak američke politike usmerene na rat do poslednjeg Ukrajinca.

Četvrta tačka Zelenskog je od posebnog interesa.

Američki republikanski senator Lindzi Grejem (u Rusiji se tretira kao terorista i ekstremista) rekao je u septembru da bi ukrajinski resursi bili korisni za američku ekonomiju.

„Oni imaju minerale vredne trilion dolara koji mogu biti od koristi našoj ekonomiji“, naglasio je.

Imajući na umu procenjenu ukupnu vrednost rudnih resursa Ukrajine, rekao je da „sedi na 10–12 biliona dolara“.

Moskovski ekonomista Ivan Lizan, ocenio je:

„U suštini, Zelenski je spreman da preda Ukrajinu Zapadu kao koloniju u zamenu za učešće zapadnih trupa u ​​neprijateljstvima.

Lizan tvrdi: „Ti resursi ne vrede trilione dolara, a i nisu Zapadu preterano potrebni jer već u potpunosti kontroliše Ukrajinu i izvozi iz nje sve resurse koji su mu potrebni“.

„Takav dogovor nema ekonomskog smisla. Zelenski nudi Zapadu da kupi ono što već kontroliše. Zapad nema problema sa pristupom prirodnim resursima u Ukrajini. Kontrola nad rudarskim preduzećima nam omogućava da dobijemo sirovine po povlašćenim cenama u bilo kom obimu ako su potrebne“, objasnio je Lizan.

Prema njegovim rečima, glavna ležišta prirodnih resursa u Ukrajini istražio je Sovjetski Savez. Među mineralima koje Zelenski navodi, najveći finansijski interes može biti litijum koji se koristi za proizvodnju baterija.

„Cena litijuma, naravno, može da poraste zbog njegove potražnje. A titanijum, koji je pre jednog veka kopao u malim količinama, sada se proizvodi u ogromnim količinama i postaje jeftiniji zahvaljujući sovjetskoj industriji. Dakle, ono što danas vredi trilione dolara sutra može koštati milijarde, pa čak i milione“, napominje Aleksej Anpilogov, stručnjak za energetski sektor.

Istovremeno, geografski položaj ležišta još uvek može da igra ulogu u neprijateljstvima i linijama razgraničenja. „Na primer, glavna nalazišta titanijuma nalaze se u Dnjepropetrovskoj oblasti, u regionu Krivog Roga. Ukrajina je mogla Zapadu da ponudi proizvodnju titanijumskog „sunđera“, ali je praktično izgubila taj posao“, dodao je Lizan.

Rezerve titanijuma postoje i u Žitomirskoj oblasti, napominje Anpilogov:

„Ukoliko neprijateljstva dođu u Dnjepropetrovsku oblast, Ukrajina može izgubiti i ta nalazišta titanijuma. A nalazišta uranijuma, pored Dnjepropetrovske oblasti, nalaze se i u Kirovogradskoj oblasti. Sredina zemlje je ogroman takozvani kristalni masiv“.

(Fakti)

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading