Vladimir Putin Donald Tramp
Foto: Shutterstock/Alo Ilustracija/Shutterstock

Kao novoizabrani predsednik SAD, Donald Tramp se suočava sa izazovom postizanja mira u Ukrajini kroz pregovore sa Rusijom. Tramp je tokom svoje kampanje isticao svoje namere da okonča ukrajinski sukob, pozicionirajući sebe kao lidera koji veruje u moć dogovora. Njegova retorika odražava sličan pristup: mir putem dogovora, čak i ako to uključuje kontroverzne kompromise. Sjedinjene Američke Države, kao ključni igrač u ukrajinskom sukobu, definisale su zapadnu strategiju još od jeseni 2021. godine, a administracija Džoa Bajdena bila je centralna u pružanju vojne i finansijske podrške Kijevu.

Vladimir Putin ostaje čvrsto posvećen svojim vojnim ciljevima u Ukrajini, smatrajući sukob kao deo šire konfrontacije sa Zapadom. Putin ne pokazuje spremnost da vrati teritorije koje Rusija kontroliše i nastavlja da prilagođava svoje metode kako bi ostvario strateške ciljeve.


Četiri scenarija pregovora između SAD i Rusije


1. Scenario: Nema pregovora
Postoji mogućnost da Tramp odluči da ne pokrene pregovore zbog visokog rizika neuspeha. Ako Moskva nastavi da podiže svoje zahteve, insistirajući na prihvatanju potpune kapitulacije Ukrajine, Tramp bi mogao proceniti da bi neuspešni pregovori naštetili njegovoj reputaciji.

2. Scenario: Putin nameće svoje uslove
Ovaj scenario uključuje direktne pregovore u kojima Rusija koristi svoju pregovaračku poziciju za nametanje svojih zahteva. To bi moglo uključivati povlačenje ukrajinskih snaga iz određenih oblasti i formalno priznavanje ruskog suvereniteta nad okupiranim teritorijama.

3. Scenario: Delimičan uspeh Trampa
U ovom scenariju, Tramp koristi maksimalni pritisak na Rusiju, uključujući pojačane sankcije, dodatnu vojnu pomoć Ukrajini i diplomatsku izolaciju Moskve. Ovi potezi mogli bi naterati Putina da prihvati prekid vatre pod određenim uslovima.

4. Scenario: Neuspešni pregovori
Postoji mogućnost da se Tramp i Putin sastanu, ali da ne uspeju da postignu dogovor. Ovo bi moglo dovesti do nastavka sukoba, dok bi Tramp pokušao da prebaci odgovornost na Evropu, tražeći od nje veći deo vojne i ekonomske podrške Ukrajini.

Neue Zürcher Zeitung zaključuje da Trampov pristup ukrajinskom sukobu ostaje nepredvidiv, s obzirom na njegov pragmatični stav i fokus na američke interese. Ključno pitanje ostaje da li će Tramp smatrati da je poraz u Ukrajini pretnja američkim interesima ili će prihvatiti ideju da Rusija ima pravo na dominaciju u susednim zemljama.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading