Zašto se o ovome tako malo zna? Hidrolati, najbolje od biljaka
Hidrolate u kozmetičke svrhe koristimo kao prirodne tonike ili kao vodenu fazu u izradi krema, gelova, emulzija i maski. Osim toga, hidrolati se mogu koristiti i u kulinarstvu (začini u jelima, napicima, kolačima) kao i u terapeutske svrhe (kapi za nos, oči, uši, kao i za vaginalna ispiranja, u obliku obloga).
Da li su hidrolati i cvetna vodica isto
Na tržištu, ova dva proizvoda se smatraju istim, ali su to dve potpuno različite komponente. Cvetna vodica se dobija tako što se čisto eterično ulje nakapa u destilovanu vodu (potrebno je da odstoji neko vreme), ili nakapavanjem ulja u biljni glicerin ili alkohol. Voda sa mirisnim uljem ili nekom drugom sintetskom komponentom nije hidrolat. On se dobija samo prilikom destilacije biljnog materijala.
Da li hidrolati imaju isti miris kao eterično ulje
Neki hidrolati imaju blag miris, a neki jak. Neki mirišu drugačije od eteričnih ulja. Hidrolati sadrže malu količinu eteričnog ulja, aIi ulja u njima često nisu dovršena.
Zašto koristiti hidrolate kada imamo eterična ulja
Eterična ulja su visokokoncentrovana i mogu da budu veoma jaka za određene sisteme. Hidrolati su rastvorljivi u vodi i pristupačniji za korišćenje (zbog nanošenja, apsorpcije, per os primene), sve u vezi s njima je nežno i blago. Hidrolati ne zamenjuju eterična ulja, oni samo deluju sinergistički u odnosu na njih u bilo kom aromaterapeutskom protokolu.
Zašto se o hidrolatima tako malo zna
Informacije o hidrolatima delim na dva dela: prvi deo su informacije dobijene putem stručne literature i brojnih istraživanja (ali samo za jedan mali broj hidrolata), dok je drugi deo povratna informacija od klijenata. Hidrolate u radu koristim kao detoksikatore koji su doneli fenomenalne rezultate. O ovim svetim vodicama će se tek čuti, jer nas biljke zovu da čujemo njihove priče.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)