Đedović Handanović: U saradnji sa kineskim partnerima krećemo u realizaciju najveće investicije u OIE u Srbiji
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović potpisala je danas u Vladi Srbije, Memorandum o razumevanju između Republike Srbije, koju predstavlja resorno ministarstvo i kompanija Shanghai Fengling Renewables i Serbia Zijin Copper kojim se kreće u realizaciju pojedinačno najvećeg projekta i investicije u oblasti obnovljivih izvora energije u našoj zemlji.
„Projekat podrazumeva izgradnju postrojenja u okolini Bora ukupnog kapaciteta 2 gigavata - 1.500 MW vetroelektrana i 500 MW solarne elektrane, kao i fabrike za proizvodnju zelenog vodonika, kapaciteta oko 30.000 tona godišnje. Ukupno ulaganje iznosi oko 2.000.000.000 evra, a investitor je kompanija Shanghai Fengling Renewables. Proizvedena energija koristiće za potrebe proizvodnje Ziđina, koji je jedan od najvećih izvoznika u Srbiji, koji stalno povećava svoju proizvodnju, posebno nakon završetka rekonstrukcije topionice u Boru prošle godine koja je pokazala da možemo da kreiramo čitav lanac vrednosti u Srbiji od sirovine do gotovog proizvoda”, rekla je ministarka nakon potpisivanja memoranduma.
Đedović Handanović je ukazala da će ovaj projekat omogućiti održivu proizvodnju električne energije za potrebe kompanije Serbia Zijin Copper.
„Pored direktnih ulaganja u zaštitu životne sredine u rudarskoj proizvodnji, ovaj projekat će omogućiti da značajan deo električne energije za potrebe Ziđina bude proizveden na održiv način – ne koristeći fosilna goriva i bez negativnih efekata na životnu sredinu. Ta energija biće proizvedena ovde u Srbiji, u Borskom okrugu, koristeći naše potencijale solarne i vetroenergije, što je korak dalje ka održivom rudarstvu koje nam je cilj uz poštovanje zaštite životne sredine”, rekla je ministarka.
Ona je istakla da bi prva faza od 700 MW trebalo da bude završena do sredine 2026. godine kao i da će projekat doprineti privrednom razvoju istočne Srbije
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
„Za četiri godine, odnosno do kraja 2028, trebalo bi da bude završen celokupan projekat, odnosno svih 2.000 MW i dostizanje proizvodnih kapaciteta zelenog vodonika od 30.000 tona godišnje. Očekuje se da ova investicija omogući otvaranje 300 do 500 novih radnih mesta, sa visokim nivoom zarada, uglavnom vezanih za sektor OIE”, rekla je ona.
Ministarka je napomenula da je zeleni vodonik klimatski neutralan, da se može koristiti, između ostalog, kao energent za proizvodnju toplotne energije, struje ili kao gorivo u saobraćaju za mašine. „Na osnovu ovog projekta predviđeno je da za četiri godine rudarski kamioni u Boru kao gorivo koriste OIE, što će biti važna inovacija u srpskom rudarstvu i energetici”, rekla je Đedović Handanović.
Ona je posebno istakla koristi od potpisivanja dananjeg memoranduma za srpski energetski sektor.
„Memorandum koji je danas potpisan donosi mnoge koristi, pre svega u pogledu povećanja korišćenja OIE u Srbiji, veće energetske nezavisnosti i oslanjanja na sopstvene resurse, uvođenja novih tehnologija, tj. izgradnje prvog postrojenja za proizvodnju zelenog vodonika u Srbiji, uvođenja najnaprednijih tehnologija u oblasti energije vetra i stvaranja lokalnih stručnjaka specijalizovanih za razvoj i proizvodnju obnovljivih izvora energije”, rekla je Đedović Handanović.
Ministarka je podsetila da je Srbija napravila značajne korake u procesu energetske tranzicije u prethodnom periodu.
„Srbija je u prethodnih godinu dana napravila značajne iskorake u zelenoj energetskoj tranziciji unapređujući zakonodavni okvir i uspešno sprovodeći prve aukcije u oblasti OIE koje će obezbediti 700 novih zelenih megavata iz solarnih i vetroelektrana i više od jedne milijarde evra investicija. To je prepoznala i Energetska zajenica koja je označila Srbiju kao lidera u sprovođenju reformi među svojim članicama”, rekla je Đedović Handanović.
Ministarka je zaključila da sa ovim projektom, Srbija postaje jedan od evropskih centara u oblasti proizvodnje obnovljivih izvora energije, zelenog vodonika i opreme za projekte iz oblasti OIE. „Ova investicija takođe će doprineti ostvarenju naših ciljeva u oblasti energetske bezbednosti i nezavisnosti i dostizanju ambicija da dostignemo karbonsku neutralnost do 2050. godine“, rekla je ona.
Ambasador Narodne Republike Kine u Republici Srbiji Li Ming istakao je da su Srbija i NR Kina ostvarili značajne trgovinske rezultate u prethodnom periodu i da će NR Kina nastaviti da podržava sve projekte koji razvijaju privredu Srbije i od koje korist imaju njeni građani.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)