Đedović Handanović: Zajedno sa fakultetima i naučnim institutima radićemo na stvaranju uslova za korišćenje nuklearne energije u Srbiji (FOTO)
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović razgovarala je danas sa predstavnicima javnih preduzeća, regulatornih tela, direktorima instituta i dekanima fakulteta iz Beograda, Novog Sada i Kragujevca, koji se bave nuklearnim tehnologijama i nuklearnom sigurnosti, o stvaranju uslova za pokretanje civilnog nuklearnog programa u Srbiji.
Na sastanku su prisustvovali i ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović i državni sekretar u Ministarstvu nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, Vukašin Grozdić.
- Ideja današnjeg sastanka bila je da se sa svim relevantnim obrazovnim i naučnim institucijama, koji se bave naučno-istraživačkim radom na temu nuklearne energije, da razgovaramo o tome šta je potrebno da promenimo, pojačamo i poboljšamo kako bismo imali preduslove da razvijamo civilni nuklearni program u Srbiji. Predložili smo da potpišemo memorandum o razumevanju između relevantnih obrazovnih i naučnih institucija i predstavnika Vlade Srbije da bismo, uz učešće struke, definisali neophodne korake i akcione planove. Na taj način, omogućićemo da svaka institucija u svom domenu uradi svoj deo posla i preduzme neophodne korake kako bismo došli do željenog cilja, a to je da imamo dobru osnovu – obrazovnu, tehničku i naučnu, da možemo da razvijamo nuklearni program u našoj zemlji. To je važno i zbog povratka stručnjaka u ovoj oblasti iz inostranstva, koji treba da prepoznaju potencijal se bave svojom strukom u Srbiji - rekla je Đedović Handanović.
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Ona je naglasila da je cilj ove inicijative da se argumentima i dijalogom dođe do pravih informacija o tome šta znači razvoj nuklearnog programa, koje su koristi, koji su rizici i kako oni mogu da se minimiziraju i prevaziđu. Dodala je i da očekuje da se u inicijativu uključe i drugi predstavnici Vlade i drigh relevantnih institucija.
- Važeći zakon ne postavlja prepreke da se bavimo obrazovnim i naučnim radom, ali je potrebno da upodobimo naš regulatovni okvir da možemo da idemo krak dalje, a to je da u narednim decenijama imamo nuklearna postrojenja. Stvaranje preduslova za korišćenje nuklearne energije uključuje i tržišne analize o dostupnim tehnologijama na svetskom nivou, jer tek na osnovu tih analiza može se doneti odluku o tehnologijama i partnerima. Važno je da dođemo do najboljih tehničkih rešenja, ali i da imamo obrazovnu bazu koja će edukovati generacije koje su pred nama da upravljaju ovim programom na dobrobit svih građana, jer je ovo pitanje energetske stabilnosti, privrednog razvoja i društva u celini u decenijama ispred nas - navela je ona.
Dodala je da Ministarstvo, pre nego što predloži izmene zakonske regulative, planira da sprovede javne konsultacije o nuklearnoj energiji.
- Ta debata treba da bude arumentovana, bazirana na činjenicama i da bude vođena od stručnih ljudi. Potreban je zajednički napor kako bismo ovu temu približili javnosti, umesto da, na primer, imamo dezinforamacije i širenje neistina o tome kako će u Srbiji skladištiti nuklearni otpad iz drugih država, što naravno nije istina - naglasila je ministarka.
Na sastanku su učestvovali predstavnici Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, JP „Nuklearni objekti Srbije“, Direktorata za radijacionu i nuklearnu sigurnost i bezbednost Srbije (SRBATOM), Elektrotehničkog, Fizičkog, Mašinskog i Tehnološko-metaruloškog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Prirodno-matematičkog fakulteta i Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu, Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Kragujevcu, Instituta za nuklearne nauke Vinča, Elektrotehničkog instituta Nikola Tesla, Instituta za fiziku, EPS-a i Srpskog nuklearnog društva.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)