Pseći koronavirus mogao bi objasniti istorijsko izbijanje misteriozne bolesti u Maleziji
Sada se čini verovatno da je jedan bio uzrok neobjašnjivog izbijanja pre 3 godine.
U 2017-18 Saravak, Malezija je pretrpela virus upale pluća, čiji uzrok tada nije identifikovan. Brisevi iz nosa uzeti su deci hospitalizovanoj zbog ovog stanja, ali su testirani samo na uobičajene viruse koji nisu sadržali koronaviruse poznate samo kod životinja. Prošle godine su brisevi ponovo testirali naučnici sa Univerziteta Duke koji su identifikovali prisustvo nepoznatog koronavirusa.
Isti tim je sada analizirao virus pronađen kod jednog pacijenta i objavio svoja otkrića u Kliničkim infektivnim bolestima . Autori ne mogu definitivno da dokažu da je virus koji je u pitanju bio razlog što su deca obolela.
Analiza virusa pokazuje snažnu sličnost sa dva virusa za koja je poznato da zahvata pse, jedan pronađen kod mačaka je nešto što liči na elemente svinjskog virusa. Smatra se da je kombinacija nastala ponovljenim prekomponovanjem gena različitih virusa koji su istovremeno zarazili istu životinju.
Još ne možemo biti sigurni koja je životinja prenela virus na ljude. Deca starosedelačke populacije koja su uglavnom zaražena žive u ruralnim područjima i izložena su mnogo više vrsta od prosečnog stanovnika grada. Ipak, navodni "najbolji prijatelj" čovečanstva je verovatno osumnjičeni. Ne samo da su obezbedili dva gradivna elementa za ovaj virus, već su imali i puno prilika da zaraze ljude sa kojima žive.
NPR izveštava da je otkriće otkriveno tek nakon što se dr Gregori Grai zabrinuo da bi koronavirusi mogli proći neprimećeno jer još uvek nisu postali smrtonosni. Grai je zamolio postdiplomskog studenta Lešan Ksiu-a da napravi test kojim bi se pronašli još nepoznati koronavirusi.
Prva autorka ovog rada, dr Anastasia Vlosova sa Državnog univerziteta Ohajo, uspela je da uzgaja virus u psećim ćelijama tumora i otkrila je da je deo genoma izbrisan u poređenju sa verzijama za pse. Uznemirujuće, rekla je za NPR , „To je mutacija koja je vrlo slična onoj koja je prethodno pronađena u SARS koronavirusu i u [verzijama] SARS-CoV-2 ... [koja se pojavila] vrlo brzo nakon što je zahvatila ljudsku populaciju.“
„Ovi koronavirusi se verovatno prenose na ljude sa životinja mnogo češće nego što znamo", rekao je Grai u izjavi .
SARS-CoV-2, MERS i originalni SARS su svi betakoronavirusi. Ovaj (poput nekoliko manje štetnih koronavirusa koji uzrokuju simptome prehlade) pripada alfa klasi i stoga je manje verovatno da će se pokazati smrtonosnim, ali rizik koji malo ko želi da preuzme.
Ove nedelje je najavljena terapija koja zaustavlja replikaciju SARS-CoV-2 kod miševa. Njegovi naučnici predviđaju da će biti efektivan protiv svih koronavirusa, a potreba za tim je sada izgleda urgentnija.
Još zanimljivosti možete pročitati OVDE!
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)