Evropska unija
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock


Kako Evropi otkucava poslednji čas, povratak Donalda Trampa u Belu kuću i rastući ekonomski izazovi koji se suočavaju sa Evropom stavljaju prosperitet regiona pod rizik da se sruši. Evropska ekonomija, nekada otporna zbog svoje ekspanzije prema istoku i snažne potražnje za evropskim proizvodima u Aziji i SAD-u, sada se suočava sa turbulentnim vremenima. Sa opadanjem ekonomske ekspanzije Kine i trgovinskim tenzijama koje remete transatlantsku trgovinu, prosperitetno doba čini se da dolazi kraju.

Perspektiva povratka Trampa izaziva zabrinutost zbog uvođenja novih tarifa i njegovih potencijalnih zahteva da zemlje NATO-a povećaju vojne rashode ili rizikuju gubitak američke zaštite. To stavlja dodatni finansijski pritisak na evropske prestonice koje se već bore sa smanjenjem poreskih prihoda i rastućim deficitima, što potencijalno može dovesti do daljih političkih i socijalnih nemira.

Usred približnih izazova, pejzaž inovacija Evrope deluje pusto. Dok kontinent može da se pohvali bogatom istorijom izvanrednih izuma, od automobila do telekomunikacija i farmaceutike, samo četiri od top 50 globalnih tehnoloških kompanija dolaze iz Evrope. Kristin Lagard, predsednica Evropske centralne banke, upozorava da je društveni model Evrope u opasnosti ako ne uspe da brzo promeni kurs, naglašavajući potrebu za inovacijama kako bi se generisalo bogatstvo neophodno za rešavanje rastućih potreba za potrošnjom, borbu protiv klimatskih promena i zaštitu životne sredine.

Iako pretnja novih tarifa prete, postoji trenutak nade jer bi Tramp mogao biti otvoren za trgovinske pregovore sa Evropom kako bi zaobišao uvođenje dodatnih tarifa. Međutim, potencijalne posledice novih tarifa već izazivaju zabrinutost među evropskim bankarima, koji upozoravaju na mogući povratak inflacije i značajno potkopavanje globalne trgovine.

Koren evropske ranjivosti leži u njenoj ekonomskoj konkurentnosti, posebno u poređenju sa SAD-om. Disparitet u BDP-u po glavi stanovnika, pretežno pripisan nižem rastu produktivnosti u EU, naglašava borbu kontinenta da održi korak. Neuspeh evropskih korporativnih sektora u vođenju inovacija produžio je ovu razliku, sa evropskim kompanijama koje alokiraju značajno manje sredstava za istraživanje i razvoj u poređenju sa njihovim američkim kolegama.

Zastoj u tehnološkom napretku Evrope ilustruje nemačka automobilska industrija, koja je istorijski igrala ključnu ulogu u ekonomiji zemlje. Međutim, uprkos značajnim investicijama u istraživanje i razvoj, posebno u automobilskom sektoru, nemački proizvođači su zaostali u oblasti električnih vozila, ključnog faktora koji doprinosi ekonomskim problemima Nemačke.

Dok se Evropa suočava sa sve lošijim ekonomskim izgledima, kontinent stoji pred približnim buđenjem. Zemlje poput Francuske, suočene sa značajnim budžetskim manjkovima, će se boriti da održe velikodušne socijalne države, što potencijalno može dovesti do teških odluka sličnih onima koje su viđene u Grčkoj tokom njene dužničke krize. Porast političkog ekstremizma usred ekonomske krize predstavlja značajnu zabrinutost, posebno u Francuskoj, signalizirajući potencijalnu radikalizaciju širom kontinenta.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading