2021. POD LUPOM Šta smo naučili u drugoj pandemijskoj godini i čega treba da se držimo "kao pijan plota"
Alo!/M. Š.

Policijski čas, strah, maske, rukavice, sredstvo za ruke u neograničenim količinama, zabrana kretanja građanima starijim od 65 godina, odlazak u prodavnice određenim danima i u predviđeno vreme.

Dolazak u stan, rad od kuće za najveći broj radnika, otkazi, strepnja, pa onda tapšanje u osam sati medicinskim radnicima, našim herojima od krvi i mesa koji nas u prolazu ili punom autobusu dodirnu ovlaš i slučajno.

Retrospektiva

 "Svim građanima Srbije biće od srede (18. marta 2020. godine) ograničeno kretanje - u toku noći svima, a starijima od 65 godina u potpunosti.", saopštili su tada najviši zvaničnici Srbije.

- Doneli smo odluke koje su nepopularne, ali će sačuvati ljudske živote u zemlji - rekao je predsednik Aleksandar Vučić u obraćanju koje je prenosio RTS.

- Od 20 sati do 5 ujutru biće zabranjeno kretanje svima, bez obzira na uzrast. Apsolutno je zabranjen izlazak na ulicu svim licima starijim od 65 godina, a u seoskim i manjim od 5.000 stanovnika, starijim od 70 godina - rekao je Vučić.

- Niko ne može da bude na ulici (u toku noći), osim nadležnih organa na zadatku i radnika koji su u trećoj smeni - naveo je predsednik Srbije.

- Najduži policijski čas trajao je dva i po dana, odnosno 60 sati (od petka u 17.00 časova do ponedeljka u 05.00 ujutru.)

Sve to je bilo u vihoru 20. godine novog milenijuma. Narednu, a sada već prošlu, 2021. godinu smo dočekali sa verom da će virus zaustaviti svoje napredovanje upravo u tih 12 meseci.

Na izmaku udarne 2020. godine, iako to neverovatno zvuči, Srbija među prvim zemljama dobija kontigent pomoći u vidu vakcine.

Kina i Rusija još jednom pokazuju svoju naklonost prema zemlji zapadnog Balkana.

 

 

Političari i poznati podržavaju kampanju te svojim sugrađanima na ličnom primeru pokazuju da treba da zavrnu rukav.

Ceo svet odaje priznanje Srbiji koja je u mutnom vremenu uspela da pronađe stazu do vakcine, održi dobre odnose sa svetom, a u svemu tome pokaže i svoj prijateljski duh kroz razne donacije ove dragocene tečnosti onima kojima je to bilo potrebno.

„Ovo je pandemija u kojoj ili ćemo pobediti zajedno ili ćemo izgubiti zajedno, ali moramo da se borimo zajedno“, istakla je jednom prilikom Brnabić, ocenivši da su „vakcine jedini izlaz“.

Svet pod maskom

2021. POD LUPOM Šta smo naučili u drugoj pandemijskoj godini i čega treba da se držimo

EPA/PHILIPP GUELLAND

 

Razni nemiri zadesili su planetu. Počeli su protesti širom sveta i protivljenja kovid merama. Ono što su takva okupljanja pokazala je da evropski/svetski pendrek udara jako, ali i to da upiranje šmrka u narod koji negoduje na hladnim ulicama nije ništa neuobičajeno za uniju pod zastavom 12 žutih zvezda.

2021. POD LUPOM Šta smo naučili u drugoj pandemijskoj godini i čega treba da se držimo

EPA/ STEPHANIE LECOCQ

 

Sloga u narodu mora odoleti udarima sila koje Srbiju žele da vide na kolenima

Povodom nedavno održanih protesta, koji su navodno trebalo da budu ekološki, oglasila se premijerka Srbije.

Brnabić je svojim govorom naglasila bitan faktor koji se u tim skupovima nalazi, a koji za cilj ima da destabilizuje Srbiju na putu progresa.

2021. POD LUPOM Šta smo naučili u drugoj pandemijskoj godini i čega treba da se držimo

TANJUG

 

Premijerka je primetila da luksemburška televizija ima duple standarde kada je u pitanju izveštavanje o protestima. 

O blokadi u Srbiji izveštavaju na najgori način, dok o teranju ljudi vodenim topovima u sopstvenoj zemlji ćute.

Da li je to praksa, koju treba da sledimo, upitala je premijerka.

- Gledala sam vaš Tviter profil. Čitavu subotu ste imali fotografiju sa protesta prethodne subote. Ne znam kako mislite da je to objektivno i profesionalno?- upitala je premijerka luksemburške novinare.

Takvim usmeravanjem pažnje narodu je još jednom stavljeno do znanja da ne treba da skreće sa definisanog puta ka uspehu prečicama koje je žutim ciglama popločao neko posredstvom Soroševih para.

 

Pandemija nam je jasno stavila do znanja da bez obzira na to u kom delu sveta živimo ne postoje nedodirljivi, odnosno da svako na svoj način treba da se zaštiti od covid-19.

Najmlađi članovi našeg društva gledali su u nas dok smo prolazili iz jednog kroz drugi, treći, četvrti, peti dan...

Krčili smo put mladima koji svet pre korone nisu imali priliku da upozanju dovoljno dobro.

2021. POD LUPOM Šta smo naučili u drugoj pandemijskoj godini i čega treba da se držimo

Foto: EPA/ANDREJ CUKIC

 

Deca u školama su kroz svoj elastični okvir uspeli da urame još jedan vid učenja, a to je ona od kuće i preko kompjutera.

Danima su sedeli u svojim sobama, van učionica, daleko od drugara, lišeni školskih uspomena.

Ono na šta su se učenici svih doba žalili, svojevremeno, je osećaj nedostaka interakcije i prijatelja. Mladi su i ovu bitku izgurali kao pravi borci.

Izazov za zdrav mozak

Svet koji kroz pandemiju prolazi drugu godinu dobija još jedan zadatak koji treba da ispuni - očuvanje mentalne snage.

Broj smrtnih slučajeva u ovoj godini sačinjen je od žrtava svih činioca društva.

U ovoj godini su nas, od raznih bolesti, napustili brojni umetnici, poput Miloša Šobajića, slikar, Marka Živkovića, glumac, Marine Tucaković, pesnjikinja, Marinka Rokivića, pevač, Merime Njegomir, pevačica, Milutin Mrkonjić, političar, Đorđe Balašević, kantautor, Sanja Ilić -Balkanika, muzičar...

2021. POD LUPOM Šta smo naučili u drugoj pandemijskoj godini i čega treba da se držimo

E stock

 

Narod je na određen trenutak mislima utonuo u senku smrti iz koje je uspeo da izađe i nastavi svoj svakodnevni život na putu ka povratku u normalnost na koju smo navikli, ne "novu normalnost".

Privikavanje na trenutnu situaciju

Predrag Kon, epidemiolog i član Kriznog štaba, napomenuo je da trenutne mere neće trajati zauvek, kao i da će ovaj period čovečanstava proći.

Društvo počinje da se privikava na uvođenje kovid propusnica za vakcinisane i osobe koje su preležale virus ili imaju negativan test na prisutvo kovida.

Ovi sertifikati stupili su na snagu od subote, 23. oktobra, prošle godine, za boravak u zatvorenim delovima ugostiteljskih objekata. Prisustvo pojedinim događajima zahteva posedovanje kovid propusnica ili negativnog testa.

Kraj pandemije

2021. POD LUPOM Šta smo naučili u drugoj pandemijskoj godini i čega treba da se držimo

TANJUG/ SAVA RADOVANOVIC

 

Predrag Kon navodi da pandemiji otkucavaju sati.

Kako smatra, epidemija korone u našoj zemlji bi mogla da se završi ove godine. Dodaje da bismo doček 2023. godine mogli da proslavimo bez distance i maski.

Kon je istakao da je kao epidemiolog optimista, ali da ćemo morati da nastavimo da živimo sa virusom.

On je ponovio da će korona biti prisutna narednih sto godina.

"Kada sam to rekao, to je takav šok bio, ne mogu da vam objasnim. Virus će ostati među nama, ali ne na ovaj način", poručio je Predrag Kon.

Nauk

2021. POD LUPOM Šta smo naučili u drugoj pandemijskoj godini i čega treba da se držimo

Foto: TANJUG/ JAROSLAV PAP

 

Kroz mrak smo prošli držeći se za ruke i ispuštajući tuđe dlanove iz naših šaka.

Uplašeni i hrabri, napadnuti i odbranjeni. Još jednom upoznati sa duplim standardima pojedinih evropskih predstavnika koji osuđuju čist obraz Srbije.

Shvatili smo da smo najjači štit sami sebi, jači od raketnog, dronskog i bilo kog sličnog, onda kada smo složni i solidarni.

Zajedničkim akcijama spasene su mnoge porodice i do leka su došli brojni pacijenti.

Dobrotu naroda uvideli smo i u trenucima najvećeg mraka, kada su volonteri išli Srbijom i najstarijima davali sve ono što im je potrebno.

Tim gestom smo zapalili plamen čija snaga prevazilazi sve granice, takvim činom smo pokazali da društvo koje brine o svim članovima istog ima snagu koja je nemerljiva.

Tim plamenom smo obasjali i 2020/21 godinu. Plamen koji smo tada zapalili potencijal je za sve uspehe, a na nama je da ga rasplamsamo u godinama koje predstoje...

BONUS VIDEO:

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading