Spasila me obična analiza krvi! Aleksandra Stojković je otkrila rak pluća slučajno, iako nije imala nikakve simptome
Rak pluća je jedan od najagresivnijih i najmalignijih karcinoma, a gotovo 7.000 ljudi godišnje dobije ovu dijagnozu u Srbiji, a umre više od 5.000 osoba. U poslednjih nekoliko godina situacija se donekle promenila na bolje uvođenjem inovativne terapije, ali ona je trenutno je dobija nešto više od 700 obolelih.
Jedan od najvažnijih preduslova uspešnog lečenja je rano otkrivanje, što u Srbiji nije slučaj, jer se kod više od 70 odsto pacijenata otkrije u poslednjem stadijumu. Tada su šanse za uspešno izlečenje gotovo iscrpljene.
Aleksandra Stojković (57) iz Beograda slučajno je otkrila karcinom pluća. Dok joj se suprug pripremao za operaciju i ona je odlučila da uradi laboratorijske analize, jer kako kaže, dugo nije kontrolisala krvnu sliku.
- Tada je na akciji bio paket za žene, i sada kada se setim, kao da me je bog pogledao. Na analizi mi se pokazalo da su mi uvećana dva tumor markera. Otišla sam na pregled kod onkologa. I dalje sam samu sebe zavaravala da je sigurno neka greška. Međutim, tada su mi saopštili da mi sada traže rak i krenuli su od pluća. Na rendgenu se videlo da imam masivan izliv, nakon toga mi je rađen skener, pa biopsija pluća. Dijagnoza mi je potvrđena u februaru 2020. godine. Nisam lutala, sve je išlo jedno za drugim i brzo sam imala rezultate. Saznala sam da imam adenokarcinom i da imam genetske mutacije, što je sreća u nesreći. Te mutacije znače da postoji način lečenja koji je mnogo manje agresivan, nije u pitanju hemioterapija. Na ovu vrstu karcinoma deluje ciljana terapija, koju i dobijam. Sa ovom terapijom živim potpuno normalno. Nemam organičenja, da nešto ne mogu. Već godinu i po dana nema nikakvih promena. Nisam još došla u stadijum da nema vidljive bolesti, ali kod mene je sve mirno, nemam novih promena. I to puno znači – kaže Aleksandra.
Upravo Aleksandrin primer govori o važnosti redovnih analiza. Nema potrebe, kažu lekari, da svake godine idete na rendgen svih organa, ali je važno da odradite redovne preglede, analizu krvi i već to može da spreči teške posledice. Danas uz pomoć savremenih terapija, koje se u Srbiji dobijaju o trošku osiguranja, rak pluća postaje hronična bolest. Pre tri godine država je uvela savremene imunološke i ciljane terapije, uz pomoć kojih oboleli u najvećem broju slučajeva mogu dugi niz godina kvalitetno da žive.
- Prema svetskim vodičima sama hemioterapija više nije prvi terapijski izbor u lečenju karcinoma pluća. U potpunosti ju je zamenila inovativna terapija. Preko 30 posto pacijenta sa metastaskim karcinomom pluća, koji se leče imunoterapijom, ostvaruje petogodišnje preživljavanje, što je sa hemioterapijom bilo nezamislivo.
- Pacijenti koji imaju drajver mutacije i leče se ciljanom terapijom ostvaruju i duže preživljavanje od navedenog. Sledeći veliki korak bi trebalo da bude proširenje indikacija za lečenje ovim vidovima terapije – istakla je doc. dr Milica Kontić Jovanović, načelnica Odeljenja za molekularnu i imunoterapiju karcinoma pluća, Klinike za pulmologiju UKC Srbije.
M. J. M.
Kašalj koji ne prolazi
Simptomi u početku mogu da budu vrlo nespecifični – kašalj koji duže traje i ne prolazi na primenu antibiotika, prolongirano febrilno stanje, malaksalost, gubitak apetita, bolovi u grudima. Dodatni problem predstavlja činjenica da većinu bolesnika predstavljaju pušači koji su već navikli na kašalj i iskašljavanje i to ih zavara. Ne primete kada kašalj postane uporniji, izraženiji i promeni intenzitet. Upravo u tom periodu često se izgubi dragoceno vreme, bolest uznapreduje, terapijske mogućnosti se smanje, a prognoza bolesti postane značajno lošija.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)