manasija
Foto: Alo/Foto: Aleksandar Đorđević

(Piše: Predrag Parezanović)

U srednjem veku vitezovi su branili državu, narod ili veru, ali vremena su se promenila, promenila se i ratna oprema i tehnika, ali je viteštvo i sada plemenit način za odbranu tradicije kulture i sećanja na naše korene.

Upravo je to bio motiv trodnevnog Viteškog festivala „Despot Stefan Lazarević” održanog od subote u Manasiji kod Despotovca.

- Ovo je deseti viteški festival. Drugi put ga organizujemo u saradnji sa lokalnim udruženjem "Grac", a do tada u saradnji sa jednim beogradskim udruženjem. Ovakav viteški festival ne može da se zove "Džast aut", mora da nosi ime "Despot Stefan Lazarević", na čijem se imanju održava - kaže Ana Bogdanović, direktorka Javnog preduzeća „Resavska pećina”, i dodaje da su pokrovitelji festivala Ministarstvo turizma i omladine i Opština Despotovac.

Nenad Radovanović iz Udruženja građana „Grac” je organizator viteškog programa. Objašnjava da festival nije takmičarskog, već pokaznog programa.

manasija

Foto: Aleksandar Đorđević

 

Posetioci su u prilici da vide kojim su sve veštinama trebalo da vladaju nekadašnji hrabri ratnici i čuvari našeg identiteta. Učestvuje oko 90 čuvara naše tradicije iz Kraljeva, Kruševca, Niške Banje, Beograda, Lapova, Prijedora iz Republike Srpske i drugih mesta. Takođe, svoje proizvode predstavljaju i majstori starih zanata i udruženja koja proizvode domaće rukotvorine i hranu - kaže Radovanović.

Iako je u ovom planinskom predelu malo prijatnije, sunce je ipak pripeklo, ali posetioci nadolaze. Očigledno je da je ovo jedinstveni spektakl koji treba videti.

Bračni par Jelena i Dejan Nedeljkov iz Opova u Banatu stigao je u kompletnom sastavu. Tu su i sinovi Mihail, Vojin i Bogdan.

Majstor Marijan

Kragujevčanin Marijan Kučparić radi u jednoj fabrici, ali je, u pravom smislu te reči, majstor za sve, posebno za stare zanate. On je kovač, stolar, bravar, korpar...

Izložio je mačeve svojih ruku delo, oklope od hladno kovanog prohromskog lima drvenim čekiće, kao i verižnjaču, jednu vrstu oklopa, koja je neizostavni deo viteške opreme. Član je i udruženja koje se bavi tradicionalnim streličarstvom.

manasija

Foto: Aleksandar Đorđević

 

- Ja sam, inače, iz Despotovca, pa i zbog toga ne propuštamo ovaj festival. Ali najviše zato što sinovi vole vitezove, vitešku opremu i konje. Vidite, jedino najmlađi, Bogdan, nije obučen kao vitez - kaže Jelena.

manasija

Foto: Aleksandar Đorđević

 

Obučene u odeždu koja podseća na srednjovekovnu istoriju Srbije, mlade Resavke Jovana Bogosavljević i Danijela Stojanović iz obližnjeg Trućevca i Andrijana Protić iz Milive, koje su članice Udruženja „Grac”, pomažu u organizaciji programa.

Počela su konjička nadmetanja u kojima učestvuju borci bez oklopa. Zvanični spiker sve predstavlja kao vitezove, a događaj su ulepšale i dve dame, koje oslovljava kao princeze. Tada nije bilo jezičkih dilema oko rodne ravnopravnosti, pa vitez nije imao ženski rod.

Konjanici jure i u punoj brzini gađaju određenu metu kopljem, mačem seku kupus i krastavac, koji iznad glave drži jedan od učesnika u ovom spektaklu, što i nije baš bezopasno. Ali vitezovi Kuzman Stamenić iz Beograda i Ivan Rakić iz Jabučja kod Lajkovca, kao i dve princeze pokazali su visok nivo neophodne veštine.

Mlada Emina Bektašević iz Kraljeva, u tandemu sa kobilom Janom je članica Konjičkog kluba „Zapadna Morava” i Udruženja „Svibor”. Sa njom je iz istog grada i kluba došla Silvija Todorović, koja s ponosom kaže da je Poljakinja. Sva tri njena koplja u galopu sa kobilom Milom pogodila su pravo u cilj.

- Živim u Kraljevu. Trener sam u Konjičkom klubu „Zapadna Morava”. Udala sam se za Viktora i imamo ćerkicu Viktoriju. Suprug je sa njom ostao kod kuće. Nisu ovde - objašnjava Silvija.

Grupa mladih Beograđana iz kluba „Crnoprsten”, kako kaže Strahinja Đorđević, učestvuje u individualnim i grupnim viteškim borbama i u disciplini sport bohor, što je naziv za vežbe vitezova u srednjem veku.

Da to nije šala već da su potrebni velika upornost, hrabrost i veština, pokazali su Srđan Uzelac i Stefan Jevtić. Teško njihovim protivnicima.

Bilo je i takmičenja u mačevanju, sokolarskih igara, kao i koncert Danice Krstić i Ivana Milinkovića, čiji tonovi odgovaraju karakteru ovog događaja.

BONUS VIDEO 

 

 

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading