poplava u sad
Foto: Tanjug/Tanjug/AP Photo/Josh Jurgens

Međutim, danas je na planinama kod pao i prvi sneg, prošarao je Kopaonik, Rudnik i Goliju.

- Sneg pada na najvišim tačkama Golije, na Odvraćenici i Jankovom kamenu. Zasad nije izazvao probleme kada je u pitanju saobraćaj. Mi smo svakako spremni za predstojeću zimsku sezonu - rekli su za RINU U JP "Putevi Ivanjica".

Meteorolog Slobodan Sovilj rekao je za RTS da su temperature znatno ispod proseka zbog priliva hladnog vazduha.

- Od utorka se očekuje postepeni porast temperatura, a krajem sledeće sedmice vratiće se u prosek. Može se očekivati susnežica na nadmorskoj visini iznad 1.500 metara. U Evropi se očekuje da intenzitet padavina postepeno slabi, a od utorka i prestanak. Padavine su uslovile porast Dunava, a kod nas su dobrodošle posle sušnog perioda i neće napraviti veće probleme. U ovim sistemima nema toliko superćelija i to je drugi tip oblačnosti. Ulazimo u hladniji period, jesen i zima biće malo toplije od uobičajenih, ali ne tople kao prošle godine.

Međutim, zbog velike količine padavina u centralnoj Evropi vodostaj na Dunavu je u porastu i tendenciju rasta imaće naredna četiri dana. Trenutno je najveći vodostaj kod Apatina 175 centimetara, a na ovom mestu se u četvrtak prognozira 592 centimetara, dok je granica redovne odbrane od poplava 600 centimetara. Kod Bezdana vodostaj je trenutno 99 cm dok će u četvrtak biti 521, piše Kurir.

Informacija o stanju voda Prema podacima Republičkog hidrometeorološkog zavoda "vodostaj Tise je u stagnaciji sa tendencijom stagnacije i manjeg porasta naredna četiri dana".

- Vodostaj Save je u porastu sa tendencijom većeg porasta naredna četiri dana. Vodostaj Velike Morave je u stagnaciji sa tendencijom stagnacije i manjeg kolebanja naredna dva dana. Vodostaji na Dunavu i Savi su u domenu srednje niskih, na Tisi u domenu srednjih, a na Velikoj Moravi u domenu niskih vrednosti za ovo doba godine - navodi se na sajtu RHMZ.

Inače, redovna odbrana od poplava se proglašava kada vodostaj na reci dostigne propisanu granicu (koja je određena za svaki rečni sektor) i ima tendenciju daljeg porasta. Redovnu odbranu od poplava proglašava nadležni vodoprivredni centar i ona podrazumeva neprekidno osmatranje i praćenje stanja odbrambenih nasipa i objekata.

- Vanredna odbrana od poplava se proglašava kada vodostaj dostigne propisanu granicu i ima tendenciju daljeg porasta, ili kada to zahtevaju drugi razlozi (dugo trajanje vodostaja iznad granice redovne odbrane, stanje nasipa i objekata, nastupanje opasnosti od nagomilavanja leda i dr.). Vanrednu odbranu proglašava nadležni vodoprivredni centar i ona podrazumeva neprekidno praćenje stanja odbranbenih nasipa i objekata i otklanjanje negativnih pojava na njima. U slučaju da dođe do prelivanja ili nekontrolisanog proboja nasipa kao i kontrolosanog prosecanja nasipa, proglašava se vanredno stanje.

- Vanredno stanje proglašava nadležna ugrožena opština, a podrazumeva izgradnju lokalizacionih nasipa, evakuaciju stanovništva i dr. U vreme trajanja odbrane od poplava Hidrološka služba Republičkog hidrometeorološkog zavoda uvodi vanredna hidrološka osmatranja, dodatno dostavljanje podataka, hidroloških i meteoroloških informacija i prognoza subjektima odbrane od poplava i javnosti - navodi se na sajtu RHMZ.

BONUS VIDEO

 

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading