PROJEKAT JADAR I SRBIJA LIDERI ZELENE TRANZICIJE Treća međunarodna konferencija lidera iz oblasti ekologije i poslovanja LOOK UP 2024
Treća međunarodna konferencija lidera iz oblasti ekologije i poslovanja LOOK UP 2024: Zelena tranzicija i peta industrijska revolucija, održana je u Beogradu u četvrtak, 28. novembra, u Sava centru.
Najeminentniji stručnjaci širom sveta, profesori sa prestižnih svetskih univerziteta, predstavnici domaće industrije i državni zvaničnici našli su se na konferenciji koja se bavi geopolitikom zelene tranzicije i ulogom kritičnih materijala.
Jedan od stručnjaka je vanredni profesor Univerziteta Britanske Kolumbije, Džon Stin, koji kaže da rudarstvo sada uvodi inovacije koje ranije prosto nisu mogle ni da se zamisle:
- Budućnost s kojom se suočavamo je budućnost u kojoj će nam trebati više rudarstva. Kanada takođe intenzivno ulaže u rudarenje kritičnih mineralnih sirovina kroz državne inicijative - kaže Stin i naglašava potrebu za inovacijama u rudarstvu koje će na minimum svesti negativne posledice po životnu sredinu.
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Dr Sebastjan Luning, izvršno direktor K-UTEC Nemačka, rekao je da je kao geolog impresioniran bogatstvom litijuma u Srbiji:
- To je element koga ima svuda, ali se retko gde nalazi u koncentrisanim količinama. Vi ste blagosloveni jer se litijum ovde nalazi u obliku koji je ekonomski isplativ za eksploataciju - rekao je Luning, uz savet da se ova prirodna bogatstva koriste odgovorno i bezbedno.
Marijanti Babić, glavna zastupnica kompanije Rio Tinto u Srbiji, otkrila je da joj je veliko zadovoljstvo i privilegija da učestvuje na konferenciji, gde su razmenjena mišljenja sa prisutnim stručnjacima:
- Čuli smo mnogo toga koliki je značaj rudarstva i koliko su kritične mineralne sirovine važne za zelenu tranziciju. Dosta toga smo čuli i o litijumu, o kojem se mnogo priča u Srbiji. To potvrđuje da se i u svetu, a ne samo u Srbiji, dosta govori o kritičnim mineralnim sirovinama, kao i o tome da rudarstvo može biti bezbedno i uspešno sprovedeno, uz minimalne uticaje na samu životnu sredinu. Srbija ima ležište svetskog kvaliteta, koje je jedno od najbolje istraženih ležišta u Evropi, i to može da nas stavi na mapu zelene tranzicije i nove industrijske revolucije kao lidera na evropskom kontinentu - kaže ona.
- Ostajemo otvoreni i transparentni u predstavljanju samog projekta, a trenutno smo u procesu pribavljanja konačnog rešenja o obimu i sadržaju za studije procene uticaja na životnu sredinu za rudarski deo projekta. Sama procedura je omogućila da ne samo lokalna zajednica nego svako ko je zainteresovan za projekat pročita dokumentaciju, kao i da da svoje komentare i primedbe. Ostajemo posvećeni tome da transparentno komuniciramo sa svima, od članova lokalne zajednice, do cele Srbije i otvoreni smo za sva pitanja - ističe Marijanti Babić.
Ona otkriva kakav će značaj Projekat Jadar imati za Srbiju:
- Govorimo o investiciji koja zahteva prvenstveno zelenu energiju u proizvodnji, i ispunjavanje najviših standarda zaštite životne sredine da bismo mogli, na kraju dana, da proizvod plasiramo na evropsko ili svetsko tržište. Ukoliko Srbija uskoči u voz zelene tranzicije, to nam u budućnosti govori da ćemo nastaviti da se razvijamo ovim tempom kojim se razvijamo i da ćemo biti deo globalnih trendova i tokova, i svega što se dešava svuda u svetu - zaključuje glavna zastupnica Rio Tinta u Srbiji.
UKLJUČIVANJE JAVNOSTI U PROJEKAT JE KLJUČ POVERENJA
Kada je u pitanju rudarstvo, javnost često ima nedoumice i pitanja vezano za to koliko su takvi poduhvati sigurni i bezbedni za životnu sredinu. Doktor Džoslin Frejzer, sa Instituta za minerale i rudarstvo Univerziteta Britanske Kolumbije, ponudila je rešenje:
- Mislim da je poverenje najveći problem. Kada pogledamo globalno sektor rudarstva, to je problem koji je zabrinjavajući. Širom sveta, gde god da radimo, vidimo da je poverenje javnosti u rudarstvo - naročito to da li ćemo činiti sve za dobrobit društva - veoma nisko. To je prepreka koju moramo da prevaziđemo i mislim da će javne konsultacije i uključivanje javnosti u rad, kroz saradnju na određenim aspektima projekta, biti veoma važno u budućnosti.
RUDARSTVO DAJE VELIKI POTENCIJAL ZA EKONOMIJU
Dr Markus Virc, predsednik VDMA Mining & Minerals iz Nemačke, kaže da će zelena tranzicija i peta industrijska revolucija doneti mnoge benefite Srbiji:
- Postoji veliki potencijalni uticaj na ekonomiju, ali i na ljude, jer će se obezbediti puno poslova. To počinje već sada s istraživanjem koje mora da se obavi, pripremama za rudnike, a potom i samim procesom rudarenja. Srbija ne želi samo da iskopava litijum i preveze ga u druge zemlje koje će imati benefite, već su pravi benefiti zbog dolaska tehnologije, visokoplaćenih poslova, od eksperata i inženjera do radnika. Na taj način uspostavljate ceo lanac nabavke, od baterija do potencijalno automobilske industrije i još zadržavate sve u svojoj zemlji.
BONUS VIDEO:
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (1)
fdsa
30.11.2024 10:40
niste culi? Tramp ukinuo zelenu tranziciju