ALBANCI KUPUJU SMRTONOSNE SPRAVE! Izdvojeni milioni za minijaturne mašine za ubijanje!
Priština sve otvorenije zvecka oružjem i najavljuje ubrzano naoružavanje svojih snaga. Posle američke donacije u oklopnim vozilima i regrutacije novih vojnika, kosovske bezbednosne snage opremaju se i dronovima. Ova trka u militarizaciji Prištine nije pretnja Srbiji, koja je u odbrambenom smislu neuporedivo jača, ali jeste velika pretnja srpskom stanovništvu na Kosovu, upozoravaju sagovornici.
Ne kriju namere
Kosovski ministar odbrane Armend Mehaj najavio je kupovinu opreme za potrebe kosovskih bezbednosnih snaga u vrednosti od 12,2 miliona evra.
- Sve aktivnosti izvan plana nabavki su zaustavljene, kako bismo unapredili proces nabavke, potpisali smo memorandum o saradnji sa ambasadom Velike Britanije i Norveškom. Pregledali smo budžet za 2021. godinu, preraspodelili smo 7,7 miliona evra za vojne kupovine, dok je vlada dodelila dodatna sredstva za kupovinu, 4,5 miliona evra samo za vojne nabavke, konkretno dronove. Za samo 100 dana vlade, ukupno je izdvojeno 12,2 miliona evra za vojne kupovine - izjavio je Mehaj i naglasio da je jedan od glavnih ciljeva "razvoj vojnih sposobnosti u cilju zaštite suvereniteta i teritorijalnog integriteta Kosova".
Preteća militarizacija
Direktor Međunarodnog instituta za bezbednost Orhan Dragaš upozorava za Kurir da militarizacija Kosova mora da prestane, jer ovo ne samo da destabilizuje Balkan, već direktno ugrožava dijalog Beograda i Prištine.
- Zabrinjavajuće su informacije iz Prištine da se nastavlja ulaganje u vojne resurse, ovog puta u nabavku dronova. Naročito su zabrinjavajuće najave da nastavljaju sa regrutacijom pripadnika oružanih snaga, jer sve to zajedno govori o jednoj ubrzanoj militarizaciji na Kosovu. S jedne strane, veliki međunarodni partneri dopuštaju kosovskoj vladi da izdvaja ogroman novac za vojne namene, dok nema para za najosnovnije potrebe, za penzije ili vakcine, na primer. S druge strane, ovim se grubo krše svi međunarodni sporazumi prema kojima Kosovo ne može da ima vojsku, ni oružane snage, već da je jedina legitimna vojna struktura na Kosovu KFOR, pod komandom NATO-a - napominje naš sagovornik.
Dragaš upozorava i da ovo nije pretnja Srbiji, koja je u odbrambenom smislu neuporedivo jača, ali jeste velika pretnja srpskom stanovništvu na Kosovu, gde god da žive, na severu ili u centralnom Kosovu.
- Ako ministar odbrane Kosova kaže da ovim ulaganjima žele da zaštite suverenitet i teritorijalni integritet Kosova, onda je jasno protiv koga može da bude upotrebljeno ovo oružje i jedinice koje se popunjavaju. To su pre svega Srbi na Kosovu. Očekujem od naših vlasti da najoštrije zahtevaju prekid ove ubrzane militarizacije Kosova, ali još više očekujem od uticajnih zapadnih zemalja, Amerike, Velike Britanije i Nemačke, da zaustave ovaj talas militarizacije. On ne samo da destabilizuje Balkan, već direktno ugrožava dijalog Beograda i Prištine u koji i oni sami ulažu velike diplomatske napore. Veoma teško je moguće naći kompromisno rešenje za pitanje Kosova, ako u isto vreme dopuštate faktički nelegalno naoružavanje kosovskih Albanaca i povećavanje bezbednosne napetosti na terenu - naglašava Dragaš.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković poručio je kosovskom premijeru Aljbinu Kurtiju da se ne igra bezbednošću Srba.
- Dobro smo razumeli poruku Kurtija da je "spreman na sve", samo ga molimo da se ne igra pitanjem bezbednosti srpskog naroda na KiM, a i neka se seti šta narod misli o njemu, kada je početkom godine pokušao da prošeta ovim delom pokrajine.
Priština gazi potpisano u SAD
Kosovski premijer Aljbin Kurti ne odustaje od jezera Gazivode, te je povodom izveštaja američkog Ministarstva energetike o studiji izvodljivosti za ovo prirodno dobro poručio da je jezero kosovsko i da je na Kosovu.
- Naši stavovi u vezi s jezerom Gazivode su isti. Naravno, mogu se raditi analize i studije, ali naš zadatak kaže da jezero Gazivode treba da uzmemo u obzir takvo kakvo je, veštačko kosovsko jezero na Kosovu - rekao je Kurti.
SAD su, inače, predale kosovskoj vladi i Vladi Srbije studiju izvodljivosti za jezero Gazivode, koja je bila deo Vašingtonskog sporazuma. U izveštaju je predloženo da Beograd i Priština razmotre tehničke aranžmane prema američko-kanadskom sporazumu o reci Kolumbija o vodosnabdevanju, energetskim agencijama i kontroli poplava modelovanjem institucionalnih potreba da podrže komisiju za reku Ibar.
NATO-protokol bez funkcija
NATO je u zvaničnoj najavi posete generalnog sekretara Alijanse Jensa Stoltenberga snagama Kfora u Prištini izostavio funkcije prištinskih zvaničnika. Na oficijelnoj veb stranici NATO je najavio da će Stoltenberg posetiti Kfor, ali nije navedeno u kojoj državi. Prema najavi, gensek NATO trebalo je da se sastane s komandantom Kfora general-majorom Frankom Federičijem i direktorom NATO Savetodavnog tima brigadnim generalom Jorgom Ruterom. Sagovornici Stoltenberga su i predsednica i premijer privremenih prištinskih institucija Vjosa Osmani i Aljbin Kurti, ali su oni predstavljeni kao "gospođa" i "gospodin".
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (1)
Dragan
02.07.2021 12:02
Dronovi su igracke za decu.