Nebojša Radošević
Foto: Alo/Printscreen

Tri godine prošle su od podizanja optužnica protiv Tačija i trojice lidera OVK

“Optužnica je potpuno neosnovana. Ja se izjašnjavam da nisam kriv ni po jednoj tački optužnice”, izjavio je Hašim Tači 9. novembra 2020. godine, samo četiri dana pošto je protiv njega, 5. novembra 2020, obelodanjena optužnica Specijalizovanog tužilaštva Kosova koji je sastavni deo ove ad hok institucije sa sedištem u Hagu.Tači je istog dana podneo ostavku na funkciju predsednika Kosova i prebačen u Hag.

 Da nije kriv, Tači je ponavljao više puta... 

TUČENI SMO - PUŠKA U USTA, PUŠKA U OKO, GRUDI, PA OPET U USTA Ovako je pred Hagom pričao novinar kog su oteli Tačijevi OVK krvnici

 

 

 

Tači je ponovio i 3. aprila ove godine kada je formalno započeto suđenje u predmetu “KSC-BC-2020-06” u kome su sem njega optuženi i nekadašnjih visokih oficira OVK: Kadri Veseljiju, Redžepu Seljimiju i Jakupu Krasnićiju.

Svi se suočavaju sa šest tačaka optužnice za zločine protiv čovečnosti i četiri tačke za ratne zločine, uključujući ubistvo, mučenje, prisilne nestanke, progon i okrutno postupanje koja su izvešena u periodu od marta 1998. do septembra 1999. na više mesta na Kosovu, kao i u Kukešu i Cahanu, u severnoj Albaniji.

Planirano je da se u ovom procesu sasluša 33 svedoka tužilaštva, a u radu će učestvovati i rekordan broj žrtava, njih 143.

Oni će, u slučaju osuđujućih presuda, imati pravo na novčanu reparaciju.

Većina svedoka koji su do sada saslužani u procesu protiv Tačija i trojice oficira OVK saslušano je uz maksimalne zaštite mere koje su podrazumevale neotkrivanje njihovog identiteta, blurovanje lica i izmenu glasa.

Među onima koji na to nisu pristali je Nebojša Radošević, nekadašnji novinar Tanjuga koga su pripadnici OVK oteli 1998. godine i držali u zarobljeništvu 41 dan o čemu je nedavno i svedočio u Hagu.

Radošević i njegov kolega Vladimir Dobričić oteti su 18. oktobra 1998. u blizini prištinskog aerodroma Slatina. Za 41 dan zarobljeništva promenili su tri lokacije. Pušteni su, dobrim delom, i zahvaljujući drugim novinarima koji su tada izveštavali sa KiM.

“Kad se nije pojavio u Prištini, mi smo digli neviđenu paniku i uticali ponajviše na te međunarodne zvaničnike. Policija je kontrolisala gradove, putevi su bili manje više nesigurni, pogotovo taj od Podujeva do Prištine, jer je non-stop presecan raznim akcijama OVK, putevi za Prizren, Peć, Đakovicu, Štrpce. Bila je fluidna situacija, mogao si da kreneš, ali to nije značilo da ćeš se obavezno i vratiti“, govorio je ranije novinar Rade Maroević, nekadašnji izveštač sa KiM.

A šta se događalo onima koji se ne vrate, svedočio je i sam Radošević.

“Tučeni smo - puška u usta, puška u oko, grudi, pa ponovo u usta. To je bilo petog ili šestog dana. Nož pod grlo i šamaranje je bilo 20. dana kad smo prebačeni u planinu i bio je jedan incident 36. ili 37. dan, kada oni uopšte nisu znali koji su Srbi u pitanju, mislili su da su neki novi. Poskočili su, kolegu su počeli da šutiraju", navodi Radošević.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading