KINA OKREĆE LEĐA RUSIJI? Važan čovek prošao je test
Foto: Alo/Foto: EPA/XINHUA/YAO DAWEI

Američki poslovni dnevnik piše da je Liu, koji je opisan kao odan i iskusan partijski čovek, početkom meseca posetio Vašington, Njujork i San Francisko.

Kineski predsednik Si Đinping poslao ga je tamo da ga testira u diplomatskim vodama i da mu pruži priliku da se predstavi američkoj administraciji. Osim toga, Liu je prošle jeseni ugostio američku delegaciju u Pekingu.

Liu je, smatra VSJ, prošao sve testove i očekuje se da će stupiti na dužnost posle sednice stranke u martu. On će zameniti Vang Jia, bivšeg ministra Si, kojeg je kineski predsednik navodno uveo kao meru za gašenje požara nakon što je ovog leta naglo otpustio Ćin Ganga, prema izveštajima medija, zbog vanbračne veze.

Liu, koji je postao poznat kao šef kineskog tela za borbu protiv korupcije, sastao se sa poslovnom i političkom elitom u Sjedinjenim Državama. Između ostalih, razgovarao je sa Stivenom Švarcmanom i Rejom Daliom, poznatim američkim investitorima, a iz Bajdenove administracije ga je primio Entoni Blinken, potencijalni budući kolega.

VSJ piše da su američki izvori sigurni da je svrha posete bila upoznavanje sa sledećim kineskim šefom diplomatije, a utisak koji su preneli je da se Liu fokusirao na smanjenje tenzija sa SAD i promovisanje infrastrukturnog projekta Kine Pojas i put.

Pišući o Liuu, Volstrit džornal je ocenio da ni Kina, koja ima problema sa domaćom ekonomijom, ni SAD, koje svakodnevno imaju sve više problema u spoljnoj politici, ne žele pogoršanje međusobnih odnosa ili sukobe. Ovo važi i za Bajdena, jer ulazi u osetljiv završni deo igre za novi mandat u Beloj kući i nisu mu potrebni novi spoljnopolitički problemi.

"Trenutne indikacije su da Si želi da stabilizuje odnose sa SAD pre američkih izbora i zbog situacije kod kuće", prokomentarisao je Danijel Rasel, bivši zvaničnik Stejt departmenta koji je sada zaposlen u istraživačkom centru Instituta za politiku društva u Aziji. VSJ.

Mnogo otvoreniji od kolega

On je jedan od američkih stručnjaka sa kojima se potencijalni budući ministar sastao. Rasel je istakao niz pozitivnih znakova: nedavno obnovljene komunikacione kanale između vojske SAD i Kine, saradnju u borbi protiv trgovine drogom fentanila i sastanke na visokom nivou. Dok je bio u Americi, Liu je ostao pri zvaničnom Sijevom stavu da Kina ne želi da menja svetski poredak niti da ruši SAD sa ekonomskog i političkog vrha sveta, piše VSJ, podsećajući da u to niko u Vašingtonu ne veruje.

Neki od ljudi koji su se sastali sa Luiom rekli su da je kineski diplomata bio mnogo otvoreniji od svojih kolega u slušanju i odgovaranju na pitanja o kineskoj politici stranim procenjivačima rizika ulaganja u Kinu. Pekingu se zamera što pokušava da otežava rad ovim kompanijama, pa je zbog toga pojačan beg stranih investitora sa domaćeg tržišta. "Činilo se da je istinski zainteresovan da shvati šta je potrebno da se američki investitori vrate u zemlju“, rekao je jedan sagovornik za VSJ.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading