Asanž pred sudom
Foto: AP/Tanjug/Ap

Dvojica sudija su u martu odložila odluku o tome da li Asanž, koji pokušava da izbegne krivično gonjenje u SAD zbog optužbi za špijunažu u vezi sa objavljivanjem hiljada poverljivih i diplomatskih dokumenata, može da iznese svoj slučaj na još jedno ročište za žalbe, javlja Gardijan.

Asanžu je odobrena žalba samo ako Bajdenova administracija ne bude u stanju da pruži sudu odgovarajuća uveravanja „da je podnosiocu predstavke (Asanžu) dozvoljeno da se osloni na prvi amandman, da mu budu pružena ista prava prvog amandmana (slobode govora) zaštite kao državljaninu Sjedinjenih Država i da se smrtna kazna ne izriče“.

Pravni argument u ponedeljak bio je fokusiran na pitanje da li će Asanžu biti dozvoljena zaštita koju pretpostavlja prvi amandman američkog ustava.

Asanž je optužen za 17 optužbi za špijunažu i jednu optužbu za zloupotrebu računara, zbog čega mu preti maksimalna kazna od 175 godina zatvora, zbog objavljivanja gomile poverljivih američkih dokumenata pre skoro 15 godina na njegovom sajtu Vikiliks.

Advokati osnivača Vikiliksa Džulijana Asanža rekli su danas pred Višim sudom u Londonu, gde se on nije pojavio iz zdravstvenih razloga, da ne bi trebalo da bude izručen SAD zbog masovnog curenja tajnih američkih dokumenata jer možda neće moći da se osloni na svoje pravo na slobodu govora.

Demonstranti ispred suda

Stotine demonstranata okupile su se ispred suda, a dvoje sudija treba da se izjasne da li su zadovoljne uveravanjima SAD da se Asanž (52) može osloniti na Prvi amandman američkog Ustava kojim se garantuje sloboda govora dok mu se sudi za špijuniranje, preneo je Rojters.

Asanžov pravni tim kaže da bi on mogao biti u avionu za SAD u roku od 24 sata nakon što sudije donesu odluku, ali i da bi mogao da bude biti pušten iz zatvora, ili se opet naći u njemu dok traju meseci pravnih bitaka. Asanžov advokat Edvard Ficdžerald rekao je da sudije ne bi trebalo da prihvate uveravanje američkih tužilaca da bi Asanž mogao da traži da se osloni na prava i da dobije zaštitu na osnovu Prvog amandmana zbog toga što američki sud nije obavezan da to poštuje.

"Mi kažemo da je ovo očigledno neadekvatna garancija", rekao je Ficdžerald pred sudom. Ficdžerald je prihvatio odvojeno uveravanje da Asanž neće biti suočen sa smrtnom kaznom.

Na suđenju se pojavila Asanžova supruga Stela sa njegovim bratom i ocem, ali se Asanž nije pojavio iz zdravstvenih razloga, rekao je Ficdžerald.

Demonstranti su se u rano jutros okupili ispred suda u Londonu, držeći transparente i skandirajući "Sloboda za Džulijana Asanža". Na jednom transparentu upućenom američkom predsedniku Džozefu Bajdenu piše "Pusti ga, Džo".

Asanž pred sudom

Tanjug/Ap

 

 

Vikiliks je objavio stotine hiljada poverljivih američkih vojnih dokumenata o ratovima SAD u Avganistanu i Iraku, kao i niz diplomatskih depeša, zbog čega američko tužilaštvo Asanža tereti za kršenje Zakona o špijunaži. Asanžove brojne pristalice u svetu ocenjuju da je tužba protiv njega napad na novinarstvo i slobodu govora i osveta. Brojne grupe za ljudska prava, ali i političari, među kojima je australijski premijer Entoni Albaneze, zatražili su oslobađanje Asanža.

Asanž pred sudom

Tanjug/Ap

 

 

Džulijan Asanž je 2006. godine osnovao Vikiliks preko koga je objavljivao poverljive ili osetljive informacije.

Vikiliks je 5. aprila 2010. godine objavio video snimak koji pokazuje američki helikopterski napad u kojem su ubijeni civili u Bagdadu, među njima i dvojica novinara Rojtersa. Asanž je preko Vikiliksa 25. jula 2010. godine objavio više od 91.000 dokumenata, uglavnom tajnih američkih vojnih izveštaja o ratu u Avganistanu.

 Asanž je uhapšen 11. aprila 2019. godine nakon što mu je Ekvador ukinuo politički azil, a 1. maja je osuđen na 50 nedelja zatvora od strane britanskog suda zbog kršenja kaucije.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading