POSLANICI ODLUČUJU O REZOLUCIJI O GENOCIDU U JASENOVCU U CRNOGORSKOM PARLAMENTU: Prihvaćen predlog rezolucije
Prihvaćen predlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu, danas pred poslanicima Crne Gore
Odbor Skupštine Crne Gore za ljudska prava i slobode usvojio je predlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu koji je Skupštini podnela grupa od 43 poslanika.
Za taj predlog, koji je sada prva tačka sednice crnogorskog parlamenta, glasalo je sedam poslanika, dok uzdržanih i protiv nije bilo.
Odboru je prisustvovalo sedam članova vladajuće koalicije, ali ne i poslanici opozicionih stranaka, izuzev Vladimira Dobričanina iz Ujedinjene Crne Gore.
Predsednik Skupštine Andrija Mandić, koji je učestvovao u radu Odbora, izjavio je da treba da se podigne svest o tragičnim događajima kako se nikada ne bi ponovili.
„Apsolutna većina je podržala ovaj predlog. Podnosioci rezolucije smatraju da se njenim usvajanjem neguje kultura sećanja, uz napomenu da nije uperena protiv bilo kog naroda, već za cilj ima osudu svakog poricanja genocida“, istakao je Mandić.
Mandić predložio dopunu dnevnog reda sa Rezolucijom o genocidu u Jasenovcu
Predsednik Skupštine Andrija Mandić predložio je dopunu dnevnog reda sa Rezolucijom o genocidu u Jasenovcu.
Odmah je proceduralno reagovao šef poslaničkog kluba DPS-a i kazao da je Mandić konačno uspeo da okupi poslanike većine, a Skupština radi svoj posao jer su poslanici na svojim radnim mestima.
Nastavljena je polemika oko prisustva većine i opozicije. DPS je nastavio sa provokacijama i kazao da mu ne idu od ruke evropski narativi.
Ipak, predsednik Skupštine je uvažio zahteve opozicije za održavanje Kolegijuma predsednika Skupštine i data je pauza.
Kaluđerović i Božović podnijeli amandmane na Rezoluciju o Jasenovcu
Poslanici Socijalističke narodne partije Crne Gore (SNP), Slađana Kaluđerović i Bogdan Božović podneli su amandmane na Rezoluciju o Jasenovcu.
Naime, predloženim amandmanima se naglašava sistemski karakter stradanja Srba, Jevreja, Roma i drugih naroda u NDH, na način što se osuđuje genocid koji se dogodio u Jasenovcu, ali i u svim drugim stratištima u NDH.
Imajući u vidu masovna stradanja koja su se dogodila u NDH, u periodu od 1941. godine do 1945. godine, cenimo da se predložena rezolucija ne treba ograničiti samo na Jasenovac, već da Jasenovac treba biti istaknut kao simbol svih stradanja koje je sprovodila NDH.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)