hrvatska
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

"Pitali su nas koliko smo boravili na moru i jesmo li bili prijavljeni. Muž je, onako sav u šoku, rekao da jesmo, ali gospođa s druge strane rekla je da je samo jedna osoba od nas četvoro u sistemu, odnosno prijavljena i da nas sad zbog toga mogu novčano kazniti", prepričala je turistkinja neugodnost s granice koja je na kraju dobro završila.

Nikakvu kaznu turisti iz BiH nisu platili, ali je brine šta sledeći put uraditi, kako se osigurati da se slična situacija ne ponovi.

Komentatori ispod njenog posta na spomenutoj društvenoj mreži čude se i pitaju zašto bi ona odgovarala za propust domaćina koji je umesto cele porodice prijavio samo jednog člana.

Podatke o tome policijski službenici vide, inače, u sistemu za praćenje turističkog saobraćaja eVisitor, a prijava gostiju je definitivno obaveza domaćina, u ovom slučaju privatnog iznajmljivača.

Nažalost, uz one koji se iznajmljivanjem bave na crno, bez registracije takve delatnosti, ovaj slučaj s hrvatsko-bosanske granice samo je još jedna potvrda da zakon zaobilaze i registrovani iznajmljivači.

Neki se, naime, na razne načine dovijaju ne bi li ostali “paušalci”, što znači s obavezom da godišnje po krevetu plaćaju paušalni porez na dohodak od 20 do 200 evra. U zavisnosti o tome koliko propiše predstavničko telo jedinice lokalne samouprave. Ako, pak, tokom tekuće godine pruže usluge smeštaja u vrednosti većoj od 40.000 evra, po sili zakona ulaze u sistem PDV-a. S većim i administrativnim i finansijskim obavezama, a to mnogima nije drago.

Večernji.hr

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading