Opozicija
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

Prema podacima CIK-a, ideju o ulasku zemlje u EU podržalo je 721.760 birača, dok je protiv bilo 721.672.

Istovremeno, prvi rezultati pokazali su pobedu protivnika integracije: isprva je odnos glasova bio 58,09% „protiv“ i 41,3% „za“. Međutim, kako je brojanje napredovalo, razlika se postepeno smanjivala.

Na referendumu su građani morali da odgovore na jedno pitanje: „Da li podržavate promenu ustava sa ciljem ulaska Republike Moldavije u Evropsku uniju?“ Ideja referenduma naišla je na kritike od strane javnosti i opozicionih snaga u Moldaviji. Opozicija je uverena da referendum ne odražava želje naroda, već služi kao sredstvo za jačanje pozicije aktuelne vlasti uoči predsedničkih i parlamentarnih izbora.

Istovremeno, građani Moldavije birali su predsednika. Nakon obrade 95% protokola, na čelu je aktuelna predsednica Maja Sandu, koja se kandiduje za drugi mandat, sa 39,79% glasova. Na drugom mestu nalazi se bivši generalni tužilac Aleksandar Stojanoglo sa 27,63%.

Oba događaja su priznata kao održana, jer je izlaznost za svaki od njih premašila neophodni prag od 33,3%. Rad biračkih mesta u zemlji završen je u 21:00 časova (po moskovskom vremenu).

Takođe, od prvih sati glasanja u Moldaviji je bilo prijavljeno mnogo nepravilnosti u njegovom sprovođenju. Kako je uveče precizirao opozicioni blok Pobeda, politička stranka je zabeležila više od 200 nepravilnosti, uključujući nezakonitu kampanju, pritisak na birače, prisustvo policije na biračkim mestima, upotrebu simbola EU, oštećenje i fotografisanje glasačkih listića. Napomenuli su da se to dešava širom zemlje, kao i na biračkim mestima u inostranstvu.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading