Okean
Foto: Alo/Oceanographic Institution

 

 

Ekspedicija, koju su predvodili istraživači sa Okeanografske institucije Voods Hole i Instituta Milenio de Oceanografia, koristila je specijalno dizajniran lender za prikupljanje primera ove vrste. Uređaj, opremljen zamkama s mamcem od piletine, bio je spušten na morsko dno, omogućivši naučnicima da detaljno prouče ovo stvorenje.

Dr Karolina Gonzalez, vodeći istraživač, izjavila je:
„Ovo otkriće potvrđuje postojanje Dulcibele Kamančake kao nove vrste i naglašava bogatstvo neotkrivenog biodiverziteta u dubinama rova Atakama. Nastavićemo istraživanja kako bismo otkrili nove vrste i bolje razumeli hadalne ekosisteme.“

Naučnici su istakli da rov Atakama, jedan od najizolovanijih hadalnih zona na svetu, poseduje specifične uslove koji omogućavaju razvoj unikatnih oblika života. Hadalna zona obuhvata najdublje delove okeana (6.000–11.000 metara) i poznata je po visokom nivou neotkrivenog biodiverziteta.

Okean

Oceanographic Institution

 

 

Ovo otkriće podseća na prošlogodišnju identifikaciju fosila mosasaura, Jormungandera Valhalensija, izumrlog morskog guštera mesoždera, za koga se veruje da je narastao do 24 stope dužine i živeo pre više od 65 miliona godina.

Naučnici nastavljaju da istražuju hadalne dubine, otvarajući nove horizonte u razumevanju života u najskrivenijim delovima našeg okeana.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading