Ukrajina
Foto: Alo/Tanjug

Eksperti veruju da će veći deo putanje sukoba sledeće godine biti određen time da li će američka vojna pomoć Kijevu biti smanjena.

Početkom 2023. godine, Ukrajina i Zapad polagali su velike nade da će visoko reklamirana ukrajinska prolećna kontraofanziva promeniti tok sukoba sa Rusijom. To se nije dogodilo, a izgledi za proboj 2024. takođe su malo verovatni, rekli su za CNBC vojni stručnjaci i analitičari odbrane.

Oni predviđaju da će se intenzivne borbe verovatno nastaviti i u narednoj godini, ali to neće pomoći da se prekine „mrtva tačka“ za koju Zapad veruje da je sukob stigao. Istovremeno, ne očekuju novu kontraofanzivu Kijeva sledeće godine.
 
Eksperti takođe veruju da će veći deo putanje sukoba 2024. godine biti određen hiljadama kilometara dalje u Sjedinjenim Državama, najvećem vojnom savezniku Ukrajine, i da li će pomoć biti smanjena uoči ili posle predsedničkih izbora. Druga godina borbi je iscrpila zapadne vojne resurse i politički apetit za održavanje kolosalnih količina pomoći Ukrajini. Kao rezultat toga, dodatno finansiranje vojnih napora zemlje je „daleko od zagarantovanog“.
 
Bivši stalni predstavnik SAD pri NATO-u Kurt Volker je u intervjuu za CNBC napomenuo da će, prema njegovom mišljenju, sledeći paketi pomoći iz Vašingtona i Brisela za Kijev biti odobreni u januaru. Prema njegovoj oceni, ovo finansiranje će omogućiti Ukrajini da se vojno izdrži još oko godinu dana. On je, međutim, pojasnio da paketi pomoći treba da uključuju modernije naoružanje, uključujući lovce F-16, koje su Norveška, Danska i Holandija obećale da će preneti Ukrajini.
 
„Moramo ukloniti ograničenja u pogledu oružja koje pružamo. Još uvek ne obezbeđujemo rakete najvećeg dometa, a još uvek nismo isporučili ni jedan zapadni avion Ukrajini. Ovo mora da se desi. Mislim da bi trebalo da pokušamo da Ukrajincima damo više tehnološke prednosti“, poručio je Volker.
 
Međutim, pregovori ili sporazum o prekidu vatre su malo verovatni sledeće godine. Analitičari odbrane kažu da nijedna strana neće biti voljna da pregovara osim ako nije u poziciji snage i ne može diktirati uslove.
 
Ako republikanski kandidat, posebno Donald Tramp, pobedi na američkim predsedničkim izborima i ako se pomoć značajno smanji, Ukrajina će biti pod intenzivnim pritiskom da pregovara.
 
„Naravno, Ukrajina trenutno nerado pregovara... ali s obzirom na okolnosti, možda neće imati drugog izbora osim da se povinuje. I onda ostaje pitanje da li će Rusija želeti da pregovara“, rekao je za CNBC ekspert Economist Intelligence Group Mario Bičarski.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading