GINEKOLOG IGOR PLJEŠA: Ova vakcina ne utiče na plodnost, ali virus korone menja ženski polni organ
Foto: printscreen/tvK1

I posle više od godinu i po dana borbe protiv korone, o tom virusu se i dalje ne zna sve. Jedna od velikih briga, kako kod muškaraca, tako i kod žena, je potencijalni uticaj kovida na plodnost.

Ginekolog dr Igor Plješa, otkrio je sve o uticaju virusa na plodnost žena.

"Radovi koji su se pojavili u poslednje vreme, pokazuju da potencijalno bi moglo doći do uticaja korona virusa na ženske polne organe jer određeni receptori za koji se oni vezuju se upravo nalaze u velikom broju u ovarijumima, u vagini. Za mene je pozitivno što nam se sve više žena porađa koje su bile korona pozitivne", rekao je načelnik porodilišta GAK "Narodni front" za tv K1.

Doktor kaže da još uvek nema definitivnih podataka o tome da li korona izaziva sterilitet.

"Treba nam neki period ispitivanja ozbiljnijeg, sva ova neka ispitivanja su retrospektivna, pre dva meseca je izašao rad koji je rekao da bi to moglo da bude, ali da je potrebno da se uključi šira naučna zajednica i da se to ispita. Generalno, postoji problem začeća u poslednje vreme, da li će još korona dodati kap na tu celu čašu, videćemo, ali nadamo se da neće, pogotovo što se pojavio veliki broj vakcina koje mogu slobodno da se koriste. Australijska agencija za odobrenje lekova je rekla da su sve vakcine tamo odobrene dobre, pre svega Fajzer, ne izazivaju sterilitet, a mogu pomoći da se ne razviju komplikacije".

On je rekao da trudnice i žene koje žele da ostanu u drugom stanju mogu slobodno da se vakcinišu Fajzerovom vakcinom.

"Zašto se pozivam na Australiju, Australija je zemlja koja je po nekim poslednjim podacima skoro iskorenila rak grlića materica. Lično sam za vakcinaciju i mislim da je to dobra stvar koju treba da uradimo svi dok imamo mogućnosti“.

Govoreći o vakcinaciji i sterilitetu, on smatra da su lični primeri važni.

"Mislim da su lični primeri poenta u celoj priči. Evo moja ćerka ima 19 godina, sama je tražila da se vakciniše, kaže ne bi mogla sebi da oprosti da zarazi svoje okruženje. Ne postoje realne osnove o kojima možemo da pričamo. Problem steriliteta postoji i on je pristojno veliki u našoj zemlji, sad smo dobili neku novu bolest za koju se malo znalo, sad se zna malo više, i onda se opet krijemo iza toga da to može da izazove sterilitet. Ono što znamo sigurno to je da se od tog virusa umire".

Dr Plješa je izjavio da se sve više žena koje su preležale koronu porađa, što je dobra vest, a otkriva i koliko posle preležane bolesti treba čekati do trudnoće.

"Samo da se laboratorijske analize vrate u normalu i da ona se oseti sposobnom. Nekome treba kraći vremenski period, nekome duži".

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading