SKUPŠTINA USVOJILA NOVI ZAKON! Deca će u školi morati da dobijaju ovo piće!
Skupština - ALO - Dejan Briza

Pomoćnik ministra poljoprivrede Nenad Katanić je, obrazlažući predlog, ocenio da se prvu put u Srbiji uređuje celo tržište poljoprivrednih proizvoda.

Dodao je da će Zakon počivati na nekoliko stubova, standardi kvaliteta, intervencija na tržištu, tržišne informacije i mere politike sa drugim zemljama.

"U oblasti standarda će to biti iskorak u pravcu zajedničke poitike sa EU, gde ćemo zaštititi naše poljoprivredne prozvode, obeležiti ih, čime će se proizvođačima pružiti šansa za otvaranje novih tržišta, poboljšanje kvaliteta i ravnopravnu utakmicu na evropskom tržištu," istakao je Katanić.

Podsetio je da se ovim propisom planiraju javna intervencija na tržištu, podrška privatnom skladištenju, posebne intrervnecije i hitne intervencije.

"Ove mere podrazumevaju da će u slučaju proizvodnje mesa država, kada dođe do poremećaja cena, privatnim skladištarima plaćati da drže meso u hladnjačama dok se cene ne stabilizuju, ali će se plaćatio prema kvalitetu mesa koji će procenjigvati posebno stručno telo", rekao ej Katanić.

On je naveo i da je Predlogom zakona propisano da se u školski sistem uvede obaveza da se deci uz užinu dele mlečni proizvodi i voće da bi se zdravo hranila.

SKUPŠTINA USVOJILA NOVI ZAKON! Deca će u školi morati da dobijaju ovo piće!

Alo

 

Troškove bi snosili država i roditelji, ukoliko budu želeli da im decabudu uključena u taj program.


"Predlog zakona propisuje i da se unapredi status proizvođača tako šot bi država finansirala rad organizacija proizvođača tokom pet godina s namerom da ona preraste u poslovna udružzenje i povežui se sa otkupljivačima i prerađivačima", rekao je Katanić.

Predsednik Odbora Marjan Rističević je rekao da će Predlog zakona biti suvojen, ali je zahtevao do Ministarstva da po ugledu na EU vodi predvidivu poljoprivrednu politiku kako bismo imali sigurnost proizvodnje u ovoj privrednoj grani.

"Poljoprivredna politika treba da bude predvidiva, a sada to nije jer se mnogo ''šara'' uredbama i to ne može da da rezulltate. Mere moraju da traju sedam godina, pa onda da se menjaju", rekao je Rističević.

Naglasio je da poljoprivredna proizvodnja nigde u svetu ne zavise od slobodnog tržišta i predložio da se uvede poljoprivredni dinar kojim će se obezbediti stabilnost proizvodnje i snabdevanja tržišta.

"Mi moramo da imamo prehrambeni suverenitet, jer on u ovom regionu donosi i neku političku moć, što se videlo u vreme pandemije", zaključio je Rističević.

Predstavnici nekoliko udruženja proizvođača poidržali su Predlog zakona uz nekoliko primedbi.

Predsednik Upravnbog odbora Udruženje proizvođača krompira SPAS Zoran Milićević pozdravio je predlog, ali je zatražio da bude dorađen, zbog loših iskustava koje domaći proizvođači imaju sa primenom ŠP-a.

On je ocenio da Evropu zanima samo srpsko tržište, i zatražio da se u predlogu zakona akcenat stavi na veće prisustvo domaćih proizvoda u trgovinskim lancima.

Milkicghević je tražio i da se više uvaže mala gazdisntva koja čine najveći broj poljoprivrednih proizvođača.

Predsednik Nezavisne asocijacije poljoprivrednika Srbije Jovica Jakšić zatražio je da se bolje uredi skladištenje poljoprivrednih proizvoda, zbog neprijatnih iskustava koja poljoprivrednicim imaju sa firmama koje nisu platile preuzete proizvode, a onda su otišle u stečaj.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading