Na Vidovdan Princip je pucnjem u Sarajevu SRUŠIO 3 IMPERIJE: Ovaj pištolj ubio je 16 miliona ljudi, a skrivan je čak 90 godina (VIDEO)
Foto: printscreen/vikipedia

Pucnji iz pištolja marke "brauning", model FN 1910, serijski broj 19074, najavili su početak Velikog rata u kojem je ubijeno oko 16 miliona ljudi, a Srbija je, procenjuje se, ostala bez trećine stanovništva ili oko 60 odsto muške populacije!

Pucnji iz tog pištolja srušili su tri imperije. I čak 90 godina potom nije se znalo gde se nalazi, da li je sačuvan ili uništen... Ovo nije priča o Gavrilu Principu i članovima "Mlade Bosne". O njima se mnogo toga zna...

Suđenje atentarorima je trajalo 12 dana u oktobru 1914, a jezuitskom svešteniku Antonu Puntigamu u Beču je predat "brauning", krunica sa kaiša nadvojvotkinje Sofije, koja je takođe ubujena u atentatu, presvlaka jastuka na kome je nadvojvoda odmarao glavu nakon ranjavanja, te bombe i pištolji Principovih saučesnika.

Kada je sveštenik umro 1926. godine, predmeti su ponuđeni porodici nadvojvode, ali su oni odbili da ih prime. A onda su 2004. godine pronađeni na prašnjavom tavanu jezuitskog manastira u južnoj austrijskoj pokrajini Štajerskoj.

- Nismo više mogli da budemo odgovorni za oružje koje je ubilo prestolonaslednika, zbog čega smo odlučili da ga predamo vojnom muzeju - rekao je tada otac Tomas Nojlinger, rukovodilac arhive austrijskih jezuita.

U pitanju je poluautomatski pištolj sa dejstvom na principu kratkog trzaja zatvarača sa sakrivenim udaracem i povratnom oprugom smeštenom oko cevi, čuvenog američkog konstruktora Džona Brauninga koji je proizvodila firma "Fabrique Nationale de Herstal" iz Belgije".

pištolj Gavrila Principa

undefined

 

 

Predstavljen 1910. godine, uneo je značajnu inovaciju - povratnu oprugu smeštenu oko cevi. Ova konstrukcija je postala standardna kod mnogih budućih modela među kojima su "Walther PPK" i ruski "Makarov PM".

Ovaj pištolj je zbog svoje kompaktnosti i napredne konstrukcije, a posebno zbog izuzetne bezbednosti, bio prirodan izbor za policijske i žandarmerijske snage širom Evrope.

Za samo nekoliko godina od početka proizvodnje, pa do izbijanja Prvog svetskog rata, već je bio u naoružanju policija Belgije, Holandije i Danske, a nakon završetka rata, njegova primena se proširila i na mnoge druge zemlje. Bio je u proizvodnji sve do 1983. godine.

Kurir

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading