pokrajinski sekretarijat
Foto: Alo/vojvodina.gov.rs

Sekretar Sofić govorio je o ekonomskom razvoju na panelu posvećenom zelenoj agendi i tržištu radne snage i istakao je da je prošle godine Sekretarijat za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu raspisao dva konkursa za dodelu bespovratnih sredstava za nabavku nove opreme, u okviru Budžetskog fonda za sprovođenje mera razvojne ekonomske politike AP Vojvodine, sa ukupnim budžetom od 770 miliona dinara.

pokrajinski sekretarijat

vojvodina.gov.rs

 

 

 

 

„Na ova dva konkursa je pristiglo 198 pristiglih prijava, a ukupni zahtevi privrede iznosili su blizu 1,4 milijarde dinara. Raspoloživa sredstva od 770 miliona dinara dodeljena su za 98 kompanija iz Vojvodine koje će kroz nabavku opreme uložiti gotovo 2 milijarde dinara“ naglasio je sekretar Sofić.

Poseban značaj za oba konkursa predstavlja činjenica da je po prvi put za sprovođenje mera razvojne ekomonske politike Vojvodine otvorena i komponenta u okviru Programa razvoja lanaca dobavljača multinacionalnih kompanija u Vojvodini, koja je namenjena domaćim kompanijama za stvaranje i poboljšanje uslova poslovanja, sa ciljem da postanu kvalifikovani dobavljači multinacionalnih kompanija koje posluju ne samo u Srbiji, već u celoj Evropi. Sredstva u iznosu od 244 miliona dinara po ovom osnovu odobrena su za 25 domaćih kompanija koje su uključene ili će biti uključene u dobavljačke lance kompanija.

pokrajinski sekretarijat

vojvodina.gov.rs

 

 

Kako je rečeno na Forumu, zelena tranzicija je širok pojam i naša zemlja je na samom početku u toj oblasti, a sredstva koja su namenjena za tu oblast su nedovoljna da bi mogli da pariramo razvijenijim državama, te da je se stanje u ovoj oblasti može poboljšati kroz javno-privatna partnerstva, i motivaciju lokalnih samouprava da učestvuju u istim.

„Mi smo usvojili zakonsku regilativu i doneli smo planska dokumenta, a jedna od tih regulativa je Plan razvoja Vojvodine koji je definisan do 2030. godine. Preostaje nam da ga primenimo u svim sferama i svim lokalnim samoupravama“, naglasio je sekretar Sofić.
Kako je naglasio sekretar Sofić, u Vojvodini se sprovodi energetska sanacija 60 objekata javne namene kao što su škole, bolnice i domovi zdravlja, te projekti za ozelenjavanje lokalnih samouprava, i sve veća sredstva se ulažu u zelenu agendu.

Prema njegovim rečima u Srbiji se sprovodi program „Za čistiju Srbiju“ i sredstva bi trebalo usmeriti i na prečistače otpadnih voda, jer Novi Sad je jedan od gradova koji nema prečistač otpadnih voda, ali se očekuje da u narednim godinama sredstva budu opredeljena i za tu namenu.
Na forumu u okviru panela o ekonomskom razvoju govorili su i Željko Petrović, vođa tima za vitalni razvoj Programa Ujedinjenih nacija za razvoj u Srbiji, Vladimir Lalošević, predsednik Unije poslodavaca Vojvodine, Irena Đorđević, šefica Jedinice za digitalizaciju, inovacije i preduzetništvo Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj i Darko Bulješević, direktor Razvojne agencije Vojvodine.

Forum je okupio predstavnike javnog, privatnog i civilnog sektora, a razgovarano jena temu institucionalne i finansijske podrška regionalnom i ekonomskom razvoju i zaštiti životne sredine, a Forum je organizovao konzorcijum pet regionalnih razvojnih agencija Vojvodine – Banat, Bačka, Srem, Panonreg i Južni Banat, uz podršku Pokrajinske vlade.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading