Kineski vojnici
Foto: Printscreen/Printskrin Telegram


U poslednje vreme, svet je svedok najvećeg jačanja vojne moći Kine od vremena Drugog svetskog rata. Prema rečima šefa Indo-Pacifičke komande SAD, admirala Semjuela Paparoa, ovo može biti čak i najveće jačanje vojne moći u istoriji čovečanstva. Ova izjava je izazvala zabrinutost među američkim zvaničnicima, a posebno je naglašeno da bi svi Amerikanci trebalo da budu svesni brzine i obima ovog vojnog jačanja.

Kina je postala peta država koja poseduje nuklearno oružje, a njen nuklearni potencijal je izuzetno značajan faktor u ovoj situaciji. Uz to, istorijski podaci o susretu kineskog lidera Mao Cedunga sa principima nuklearnog oružja još 1949. godine, kada je bio u poseti Moskvi, dodatno naglašavaju značaj ovog pitanja.

Poređenje sa vojnim jačanjem SSSR-a

Poređenje vojnog jačanja Kine sa vojnim jačanjem SSSR-a u periodu od 1962. do 1985. godine pokazuje značajne razlike u broju nuklearnih bojevih glava, interkontinentalnih raketa, podmornica i glavnih borbene jedinice. SSSR je u tom periodu imao znatno veći vojni kapacitet nego što Kina ima danas.

Iako istorijski podaci ukazuju na značajno vojno jačanje Kine, postavlja se pitanje da li će ova zemlja uspeti da postigne isti nivo vojne moći kao SSSR u njegovom periodu jačanja. Ovo pitanje izaziva zabrinutost među zapadnim zvaničnicima, a posebno među američkim donosiocima odluka.

Takođe, treba napomenuti da su Sjedinjene Američke Države takođe doživele značajno vojno jačanje u periodu od 1949. do 1972. godine, što je takođe značajan faktor u globalnoj vojnoj dinamici.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading