nuklearno oružje
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock/Popel Arseniy


Predsednik Rusije Vladimir Putin nedavno je potpisao ukaz kojim se odobrava ažurirana nuklearna doktrina, koja daje Rusiji širu ovlašćenja za upotrebu nuklearnog oružja. Prema novoj doktrini, Rusija bi mogla da iskoristi nuklearno oružje ukoliko bude napadnuta čak i konvencionalnim projektilima. Ova ažurirana doktrina izazvala je zabrinutost širom sveta, a posebno u Sjedinjenim Američkim Državama.

Ruska Federacija je nasledila nuklearno oružje od Sovjetskog Saveza i veruje se da ima najviše bojevih glava na svetu. Prema procenama Federacije američkih naučnika (FAS), Putin kontroliše oko 5.580 bojevih glava. Iako je oko 1.200 bojevih glava rashodovano, oko 4.380 se nalazi u zalihama za operativne snage. Ovakvi brojevi znače da bi Rusija mogla višestruko da uništi svet. Tokom Hladnog rata, Sovjetski savez imao je oko 40.000 bojevih glava, dok je SAD maksimalno brojao oko 30.000.

Nova doktrina proširuje pretnje pod kojima bi Rusija razmišljala o nuklearnom udaru, uključujući i saveznicu Belorusiju pod nuklearni kišobran, kao i definisanje napada suparničke nuklearne sile koja podržava konvencionalni udar na Rusiju kao situaciju u kojoj bi se razmatrala upotreba nuklearnog oružja.

Predsednik Rusije Vladimir Putin donosi konačnu odluku o upotrebi ruskog nuklearnog oružja putem takozvane nuklearne aktovke, ili "Čeget", koja je uvek uz njega. Ovaj komunikacioni alat povezuje predsednika sa vojnim vrhom i raketnim snagama putem tajne "Kazbek" elektronske komandne i kontrolne mreže. Aktovka se aktivira specijalnom karticom, a ako bi Rusija mislila da je suočena sa strateškim napadom, Putin bi preko aktovke uputio direktno naređenje za lansiranje komandi Generalštaba i komandnim jedinicama rezerve koje imaju nuklearne šifre.
 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading