RAMPA ZA SIRIJSKE IZBEGLICE Hrvatska i Švajcarska obustavljaju prijem zahteva za azil
Napominjući da su državljani Sirije najbroniji tražitelji azila, list saznaje da se zahtevi Sirijaca neće primaju do dogovora na nivou Evropske unije.
"To znači da sirijski državljani koji dolaze kao migranti pa traže azil, više neće smeti da uđu u Hrvatsku", precizira list.
Dodaju da su neke države poput Nemačke, Austrije i Grčke, odmah unilateralno, bez koordinacije sa drugima, obustavile primanje i obradu zahteva za azil Sirijcima pa tako, kažu, i Hrvatska takođe reaguje i uvodi isti princip dok se ne utvrdi pravo stanje u Siriji i donese odluka na nivou EU.
Do sada je, dodaju, Sirija bila obeležena kao diktatura i kao nesigurna zemlja, a princip po kojem su Sirijci dolazili u EU je bio da bilo koga nađu, ko pokuša da pređe granicu EU, bilo legalno ili ilegalno, odmah bi po dolasku policije izjavio da želi da zatraži azil. Tad stupaju na snagu međunarodne konvencije, osoba se stavlja pod međunarodnu zaštitu i pokreće postupak za odobravanje zaštite.
"Sada se, sa svrgavanjem Bašara al-Asada situacija na terenu u Siriji se promenila, ali iako se još ne zna šta je zapravo na terenu tamo i da li je to sad 'prava demokratija” i sigurna treća zemlja, prve su EU države odmah reagovale i stavile stop na dosadašnju praksu, makar to bilo i privremeno, ali - kao u slučaju Nemačke i Austrije - i kao politički potez pre tamošnjih izbora ili formiranja vlade. Hrvatska stoga, kao važan deo na putu prema tim državama, kao reakciju na njihove poteze takođe stavlja zabranu", navodi list i dodaje da novo stanje otvara put vraćanju ilegalnih sirijskih migranata u zemlju, koja bi mogla biti označena kao sigurna za njihov povratak, što do sad nije bila.
UN-ova agencija za izbeglice kaže da je više od 14 miliona Sirijaca napustilo svoje domove tokom proteklih 10 godina, otkako su 2012. počeli sukobi u toj zemlji, što je eskaliralo u građanski rat i vladavinu Asada, kojeg je Zapad označio kao diktatora. Iako su se mnogi povukli u susedne države - Tursku, Libon, Jordan, Irak i Egipat - veći broj je krenuo prema Evropi i još dolaze.
Napominju da je tako ove godine u Hrvatskoj najveći broj tražilaca azila upravo bio iz Sirije. Samo do kraja septembra primljeno je više od 6.500 zahteva za međunarodnu zaštitu, što je za 2.000 više u odnosu na Turske koji su na drugom mestu po traženju azila.
Švajcarska vlada saopštila da obustavlja procedure azila za Sirijce
Švajcarska vlada saopštila je da obustavlja procedure azila za Sirijce dok ne bude mogla bolje da proceni situaciju u toj bliskoistočnoj zemlji nakon što su pobunjenici zauzeli Damask i sirijski predsednik Bašar el Asad pobegao u Rusiju.
Državni sekretarijat za migracije saopštio je u ponedeljak uveče da trenutno nije u mogućnosti da sprovede detaljnu proveru da li postoje razlozi za azil za Sirijce i da li bi izdavanje naloga za deportaciju za njih bilo razumno, prenosi Rojters.
"Sekretarijat trenutno obustavlja procedure azila i odluke za tražioce azila iz Sirije dok situacija ne bude mogla ponovo da se proceni", navodi se na X platformi.
Odluka Švajcarske sledi odluku drugih evropskih zemalja da za sada obustave zahteve za azil sirijskih državljana, navodi agencija.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)