POSLEDNJA ŽELJA GAVRILA PRINCIPA Skončao zatvoren, bolestan i u najgorim mukama, tražio samo jednu stvar!
Za mnoge Srbe i druge južnoslovenske narode, on je heroj koji je žrtvovao svoj život za slobodu. Međutim, drugi ga smatraju teroristom čiji je čin doveo do smrti miliona ljudi u Prvom svetskom ratu.
Bez obzira na različite stavove, nesumnjivo je da je ostavio dubok trag u istoriji Balkana i sveta.
Rođen 25. jula 1894. godine u selu Obljaj, koje je tada bilo deo Austro-Ugarske, Princip je poticao iz siromašne seljačke porodice.
Tokom školovanja u Sarajevu i Beogradu, postao je politički aktivan i pridružio se organizaciji Mlada Bosna, koja se borila za oslobođenje južnoslovenskih naroda od austrougarske vlasti.
Sa osamnaest godina, 28. juna 1914. godine, izvršio je atentat na austrijskog nadvojvodu Franca Ferdinanda i njegovu suprugu Sofiju u Sarajevu.
Nakon atentata, Princip i saučesnici su uhapšeni i predstavljeni kao članovi nacionalističkog tajnog društva, što je pokrenulo Julsku krizu i dovelo do izbijanja Prvog svetskog rata.
Na suđenju je izjavio: „Ja sam jugoslovenski nacionalista, težim za ujedinjenjem svih Jugoslovena, pod bilo kakvim političkim oblikom i za njihovim oslobođenjem od Austrije.”
Osuđen je na dvanaest godina zatvora, što je bila maksimalna kazna za njegovu starosnu dob.
Ostatak života proveo je u teškim uslovima, u izolovanoj ćeliji u tvrđavi Theresienstadt (Terezin) u Češkoj. Gladan, usamljen, bez svetla i grejanja, pokušao je da se obesi 1916. godine, ali nije uspeo.
Tuberkuloza mu je toliko oštetila kosti da je molio zatvorske lekare da mu amputiraju ruku, što su na kraju i uradili.
Gavrilo Princip je umro u zatvoru 28. aprila 1918. godine, tri godine i deset meseci nakon atentata. Imao je samo 23 godine i 40 kilograma u trenutku smrti
Zatvorski stražari su ga pokopali u neoznačenom grobu, a njegovi posmrtni ostaci su kasnije preneseni u Sarajevo.
U poslednjem pismu roditeljima, Princip je izrazio žaljenje zbog nesreće koju im je naneo, ali je prihvatio svoju sudbinu i izrazio ljubav prema porodici.
Gavrilo Princip je s ostalim atentatorima sahranjen u sarajevskom naselju Koševo, na pravoslavnom groblju Sveti arhanđeli Georgije i Gavrilo.
Na tom mestu je 1939. godine podignuta kamena kapela u njihovu čast, poznata kao Vidovdanska kapela, Kapela Vidovdanskih heroja ili Kapela Mlade Bosne.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (1)
Aleks
17.10.2024 08:14
Biće "kontroverzan" dok se ne objavi za koga je radio. Ubili ga kad su videli da gube rat. Nepoželjan svedok zavere. Rani Ferdinanda i Sofiju na ulici sa po jednim 7,65mm. Ubijeni su u bolnici. Ni štetočina "007" nebi uspreo u gužvi da sa dva 7,65 postigne istorijski rezultat. Onog Slovaka izbušili "dugom devetkom" pa preteko.