Nepoznate i ne istražene pećinske "mreže" u Južnoj Americi nikome nisu jasne, ko i šta ih je iskopalo? (VIDEO)
2010. godine, kada je geolog Amilkar Adami iz brazilskog Geološkog zavoda odlučio da istraži glasine o neobičnoj pećini u državi Rondonia, na severozapadu Brazila, otkrio je postojanje nekoliko kolosalnih jazbina.
U stvari, istraživači su već otkrili brojne slične kolosalne jazbine u celoj Južnoj Americi koje su tako ogromne i lepo izgrađene, bilo bi vam oprošteno ako mislite da su ih ljudi u davnim vremenima kopali kao prolaz kroz šumu.
Međutim, oni su mnogo drevniji nego što izgledaju, procenjuju se na najmanje 8.000 do 10.000 godina i nijedan poznati geološki postupak ne može da ih objasni. Ali tu su i masivni tragovi kandži koji okružuju zidove i plafone - sada se smatra da je izumrla vrsta džinovskog lenjivca iza barem nekih od ovih takozvanih paleobrova.
Istraživači su znali za ove tunele najmanje od 1930-ih, ali tada su se smatrali nekom vrstom arheološke strukture - možda ostacima pećina koje su isklesali naši drevni preci.
Sada postoji više od 1.500 poznatih paleobrova koji su pronađeni samo u južnom i jugoistočnom Brazilu, a čini se da postoje dva različita tipa: manji, čiji prečnik dostiže do 1,5 metara; a veće, koje se mogu protezati do 2 metra visine i 4 metra širine.
Na plafonu i unutrašnjim zidovima istraživači su dobili prvi veliki trag o tome šta bi moglo biti iza njihove konstrukcije - prepoznatljivi žlebovi na vremenskim površinama od granita, bazalta i peščara, koje je identifikovao kao tragove kandži masivnog, drevnog stvorenja.
Tragovi kandži na zidovima jazbina dugi su i plitki, često dolaze u grupama po dvoje ili troje.
Većina se sastoji od dugih, plitkih žlebova međusobno paralelnih, grupisanih i po svemu sudeći proizvedenih od dve ili tri kandže. Ovi žlebovi su uglavnom glatki, ali neke nepravilne možda su proizvedene slomljenim kandžama.
Činilo se da je otkriće odgovorilo na jedno od dugogodišnjih pitanja u paleontologiji u vezi sa drevnom megafaunom koja je lutala planetom tokom epohe pleistocena, od pre oko 2,5 miliona godina do pre 11 700 godina: Gde su bile sve jazbine?
Na osnovu veličine struktura i tragova kandži koji su ostali u njihovim zidovima, istraživači su sada uvereni da su pronašli jazbine megafaune i suzili vlasnike na džinovske lenjivce i džinovske armadilove.
Prema njihovim rečima, na svetu ne postoji geološki proces koji daje dugačke tunele kružnog ili eliptičnog preseka, koji se granaju i podižu i spuštaju, sa tragovima kandži na zidovima.
Istraživači sumnjaju da su najveće paleobrove iskopali ogromni južnoamerički lenjivci iz izumrlog roda Lestodon.
Još zanimljivosti možete pročitati OVDE!
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)