OSMI SRPSKI DANI OSIGURANJA „PUSTITE JUČE...“ Polisa osiguranja nije sinonim statusa, već potreba
U nekom ranijem periodu polisa životnog osiguranja predstavlјala je sinonim statusa samo zato što su mnogi pretpostavlјali da se radi o privilegiji imućnijih.
Ali to odavno nije tako jer je ogromna većina građana shvatila da ta polisa obezbeđuje sigurnost i zaštitu onima koji je kupe i članovima njihovih porodica. Polisa životnog osiguranja je, s jedne strane, finansijska zaštita prilikom nemilih i nepredviđenih događaja, dok sa druge strane omogućava dugoročno i sigurnije investiranje sredstava, što pruža određeni nivo finansijske slobode. Životno osiguranje biće jedna od glavnih tema na predstojećim „Srpskim danima osiguranja“, konferenciji o osiguranju koju organizuje Udruženje osiguravača Srbije.
Generalni sekretar Udruženja Duško Jovanović objašnjava za „Politiku“ da postoje tri tipa životnog osiguranja, ali da svako treba sam da proceni i odluči koju polisu želi da ima.
- Postoje štedno, riziko i mešovito osiguranje. Štedno obezbeđuje značajnu i dugoročnu opciju štednje, što garantuje da će vaša ušteđevina ostati netaknuta do dana isplate. Riziko polisa pruža najvažniju finansijsku zaštitu u slučaju iznenadnog gubitka života, što obezbeđuje da članovi porodice ne budu ostavlјeni bez sredstava za život. Primera radi, u slučaju neočekivane bolesti ili povrede, osiguraniku se isplaćuje ugovorena suma, a to porodici omogućava da se lakše izbori sa troškovima kao što su računi, rate za kredit... Na kraju, mešovito životno osiguranje predstavlјa kombinaciju štednje i zaštite života.
O čemu će se još razgovarati na predstojećim osmim Srpskim danima osiguranja?
- Osim o životnom osiguranju, na panelu na kojem ćemo razgovarati o osiguranju lica govoriće se i o privatnom penzijskom i dobrovolјnom zdravstvenom osiguranju. Interes osiguravača je da bude izjednačen poreski tretman životnog i penzijskog osiguranja jer im je suština u načelu ista. U dobrovolјne penzijske fondove u Srbiji sredstva uplaćuje oko 220.000 građana, što je ispod 10 odsto zaposlenih. Dakle, ogroman je prostor za rast, kao i kod životnog osiguranja, i moramo da vidimo koji su putevi dalјeg razvoja. Kod dobrovolјnog zdravstvenog osiguranja trenutno najveći problem za dalјi rast su cene medicinskih usluga koje se menjaju kvartalno, a premija je fiksna za godinu dana.
Iako se dobrovolјno zdravstveno osiguranje vezuje za privatne ustanove, pojedine državne ustanove već funkcionišu kao privatne, ali je problem u opremi i kadrovima. Jovanović dodaje i da RFZO može da pruži uslugu dobrovolјnog zdravstenog osiguranja, ali su za to potrebne izmene zakona jer trenutno mogu da ga ugovore samo oni koji imaju obavezno zdravstveno osiguranje.
On kaže i da su za naziv ovogodišnjeg skupa odabrane reči „Pustite juče...“ kako bi građani bili motivisani da naprave iskorak u razmišlјanju. Ove reči, kaže Duško Jovanović, treba da budu inspiracija svima nama da što pre počnemo sami da brinemo o imovini, svom zdravlju i zdravlјu najbližih. Pomoć države u kriznoj situaciji ili posle neke katastrofe je dobrodošla, ali tu se njen zadatak završava
Pričaćete i o kadrovima. Da li i osiguranje ima problem u tom delu kao mnoge druge industrije?
- Nedostatak stručnih kadrova predstavlјa izazov za sve kompanije u Srbiji, pa i u sektoru osiguranja. Jednostavno, potrebno je da kompanije kontinuirano investiraju u obuke i razvoj svojih zaposlenih. Ali da, tačno je. I u našem sektoru osećaju se promene na tržištu rada, kako u kvantitetu tako i u kvalitetu kadrova za posao. Najteže je doći do najbolјih IT stručnjaka i prodavaca osiguranja, koji su u godinama digitalizacije i rasta prodaje najbitniji. O tom problemu ćemo razgovarati na Srpskim danim osiguranja i potruditi se da pronađemo rešenja.
Jovanović podseća da se osiguranje pokazalo kao siguran partner i u kriznim godinama i po rezultatima u prethodnoj deceniji stabilno je kao sektor. Sve to, kako ističu u Udruženju osiguravača, ponajviše zahvalјujući dobroj saradnji i podršci sektoru od strane guvernera Jorgovanke Tabaković, kao i primeni preporuka NBS.
UOS je za osme Srpske dane osiguranja pripremio još 10-ak predavanja o trenutno najvažnijim temama. Biće reči, kaže Jovanović, i o neophodnosti izmena pojedinih zakonskih rešenja, na okruglom stolu koji će biti posvećen 10-godišnjici Zakona o osiguranju.
Tabaković otvara Konferenciju
U UOS su posebno zahvalni guverneru NBS Jorgovanki Tabaković, koja će tradicionalno otvoriti Konferenciju analizom tržišta osiguranja i pravcima razvoja.
BONUS VIDEO:
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)