Kursk
Foto: AP/Foto:AP

Oružane snage Ukrajine saopštile su da su koristile raketni sistem HIMARS koji su isporučile SAD i eksplozivne bespilotne letelice za napade na pontonske prelaze i opremu za mostove dok se Rusija trudi da spreči opkoljavanje svojih snaga između reke i ukrajinske granice. Na satelitskim snimcima vidi se dim u blizini područja gde je pontonski most preko reke Sejm uništen.

Ukrajina pokušava da proširi svoju kontrolu u pograničnom području i napada ruske linije snabdevanja dok Moskva pojačava protivnapade koristeći masivne klizne bombe i dovlači pojačanja iz Ukrajine i drugih delova Rusije.

Ukrajinski proboj, međutim, nije promenio dinamiku na frontu u istočnoj Ukrajini gde Rusija napreduje prema ključnom ukrajinskom logističkom centru Pokrovsku i strateški važnom Torecku.

Mik Rajan, australijski vojni strateg, navodi za Vol strit džurnal da Ukrajina trenutno u Kurskoj oblasti širi obim svog proboja umesto da pokušava da prodre dublje jer bi to Rusima bilo lakše da zaustave.

"Drže teren koji je lakše braniti. Bliže je Ukrajini i lakše ga je držati", rekao je Rajan.

Ukrajinska namera da zadrži osvojenu teritoriju, koju zvaničnici nazivaju tampon zonom, predstavlja dilemu za ruskog predsednika Vladimira Putina, koji mora da odluči hoće li pokušati da istera ukrajinske snage u operaciji koja bi mogla biti vrlo skupa.

Takav bi pokušaj zahtevao preusmeravanje znatnih snaga iz Ukrajine što bi oslabilo obećavajuću ofanzivu i potencijalno otvorilo praznine koje bi ukrajinske trupe mogle da iskoriste. Rusija za sada uglavnom premešta snage iz rezervi i područja u Ukrajini gde borbe nisu tako intenzivne.

Za Rusiju je proterivanje Ukrajinaca iz Kurske oblasti možda sekundarni cilj u odnosu na strateški važniji cilj daljeg napredovanja u istočnoj ukrajinskoj provinciji Donjeck.

Tatjana Stanovaja, viša naučnica u Kernegi centru u Rusiji, navodi da nema velike panike u Moskvi zbog Kurske oblasti. Putin prema njenim rečima smatra da ofanziva Ukrajine na tom području neće značajno uticati na njegovu širu stratešku kalkulaciju koja se koncentriše na zauzimanje celog Donjecka i na kraju izazivanja kolapsa ukrajinske vlade kako bi se olakšao put ka pregovorima koji bi išli u prilog Rusiji.

Stanovaja je rekla i da ruska vojska ne želi da uđe u skupu ofanzivu koja bi mogla da zahteva i taktiku spaljene zemlje.

"Ovo bi moglo trajati mesecima ili godinama. A ljudi u Moskvi su se već navikli na tu ideju", rekla je Stanovaja.

Jedinica operatera dronova, koje predvodi komandant pod kodnim nazivom Hladni, bila je među prvim ukrajinskim trupama koje su ušle u Kursku oblast. Sad se skrivaju u podrumima kuća severno od Sudže i koriste svoje izviđačke i udarne dronove kako bi pomogle ukrajinskim snagama da napreduju.

"Želimo da donesemo rat na njihov teritoriju. Rusija pruža žestok otpor. I mi plaćamo cenu", rekao je Hladni i dodao da su ruske trupe koje su dovedene u Kursku oblast dobro opremljene i imaju veliko borbeno iskustvo.

Rusija je takođe uspešno koristila svoje sisteme elektronskog ratovanja kako bi srušila neke od dronova njegove jedinice. Dronovi su inače zabeležili kako se neke ruske trupe ukopavaju i formiraju položaje očigledno očekujući dugu borbu.

Ukrajinski vojnici kažu da to neće pomoći ruskim vojnicima koji su odsečeni od svojih linija snabdijevanja u blizini reke Sejm.

"Sada kad smo im razneli tri mosta samo je pitanje vremena kad će im se i ovaj džep zatvoriti", rekao je komandant izviđačke jedinice 14. bataljona sa kodnim imenom Hrvat, prenosi Wall Steet Journal.

Bonus video:

 

 

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading